Anket: Televizyonun Ekran Işıltısını Seçiyoruz

Anket: Televizyon’un Parlayan En Yakışıklı Erkek Yıldızı Kim?

Anket: Televizyon’un Parlayan En Güzel Kadın Yıldızı Kim?

2018 En İyiler Anketi Sonuçlandı

Hazımsızlığa İyi Gelen Yiyecekler Neler?

Aktüel 14 Haziran, 19:24'de eklendi

Sağlık Yönetimi Uzmanı Prof. Dr. Oğuz Özyaral, Ramazan Bayramı ile birlikte herkesin midesine birden yükleneceğini ve bunun sonucunda hazımsızlıkla ilgili çeşitli sorunlar yaşanabileceğine değindi. 1 aylık oruç sonrası, ağır yağlı ve mide bağırsak sisteminin çok alışık olmadığı yemekler tüketildiğinde soruların yaşanabileceğini söyleyen Özyaral, hazımsızlığın kalp krizine dahi neden olabileceği bilgisini verdi. Bu tarzda bir problemle karşılaşmamak adına herkesin beslenme alışkanlığına dikkat etmesi gerektiğini söyleyen Özyaral; “Aslında tek seferde mideye yüklenilmek yerine acıktıkça az az ve aralıklarla bir şeyler yemek midenin rahatlatması için daha önemlidir. Bayramlarda ise bu sorun her defasında karşımıza çıkmakta ve birçok vatandaşımızda aşırı rahatsızlandığından hastanelere koşmaktadır. Aşırı stres ve öğün atlamalarda ayrıca hazımsızlık nedeni olabilmektedir. Elbette kişinin hikâyesinde geçmişten kaynaklanan her hangi bir sağlık sorunu yoksa bu durum geçicidir” dedi. Hazımsızlığın belirtilerini de sıralayan Özyaral; “şişkinlik, mide ekşimesi, kusma, mide bulantısı, midede yanma hissi, karın bölgesinde ağrı, asit yetersizliği, mide gurultusu” gibi şikâyetlerle karşılaşmamak için alınması gereken önlemleri sıraladı.

HAZIMSIZLIK İÇİN ÇÖZÜM ÖNERİLERİ
-Hazımsızlık için çözüm önerilerinin başında aşırı soğuk olmayan taze nane, yaprakları elma dilimleri, şeftali, tarçın kabukları ve limon dilimleri ile dinlendirilmiş ya da meyan kökü ile hazırlanmış hoş bir tat sahip ve güzel kokuya sahip sular içilmelidir.

-Gazlı içecekler şişkinlik yaratacağından tercih edilmemelidir. Gün boyunca kadınlar ortalama 8, erkekler ise 12 bardak civarında sıvıya özelliklede suya gereksinim duyar. Bu nedenle oda sıcaklığına yakın bol su ve sıvı tüketimine özen gösterilmelidir. Ayran, yoğurt ve cacıklar tartışmasız mide bağırsak sistemini güçlendirmelerinin yanı sıra, bağışıklık sistemine güçlendirir, hazmı destekleyicidir her öğünde mutlaka sofralarda yer almalıdır.

-Ayrıca hafif baharatlandırılmış yemekler mideyi güçlendirecektir. Bunlar arasında kimyon, tarçın, rezene tohumu, zencefil, kişniş, anason, sarımsak başta gelir. Öğünlerimize mutlaka zeytinyağlı sebze yemekleri ile bol sirkeli, limonlu ve zeytinyağlı salatalar eklemeliyiz. Ispanak hazmı rahatlatan ve mide bağırsak sistemini güçlendiren en önemli sebzelerden birisidir. Ispanaklı cacıklar bu mevsim için çok rahatlatıcı olabilmektedir.

-İkramların arasına bitki çayları özellikle papatya ve zencefil bu konuda çok iyi birer çözüm olmaktadır. İki yemek kaşığı zencefil suyunu, 1 yemek kaşığı limon suyu ile karıştırıp üzerine bir tutam kadar kaya tuzu ekleyip bir bardak suyla tüketebiliriz.

-Ayrıca narenciye suları menülere katılabilir. Hazımsızlığı gidermede elma sirkesi çok faydalıdır. Bir yemek kaşığı elma sirkesi 1 fincan su ile karıştırılıp içerisine 1 yemek kaşığı doğal petekli bal ilave edilir ve dinlendirilir, daha sonra günde 2- 3 içilebilir.

-En çok uygulanan ılık suyla karıştırılmış bir tatlı kaşığı dolusu karbonat içmektir. Bir kâse yoğurt içerisine katılan 2 yemek kaşığı yulaf ve yarım muz dilimleri sabah mideyi rahatlatabilecek bir kahvaltı olarak görülebilir.

-Bayram tatlılarının yanında mutlaka ayran, süzme yoğurt yada sade dondurma ikram edilmelidir. Özellikle yoğurt ve ayran şeker elimini azaltacak bağırsak hareketliliğini koruyacaktır. İyi bayramlar ve sağlıklı günler dilerim.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sayfa da109 sorgu var. 0,927 saniyede yüklendi.