En Yeni Dizi Magazin Haberleri

Yayında Olan Diziler

Tüm Günlük Diziler Burda

Siyah İnci Dizisi – Star Tv

Bir Gün Televizyonu Açsam ve Çok Şaşırsam!

Dizi Magazin, Editörden 10 Ekim, 14:11'de eklendi

 Yani koca sezon onca dizi filmin içinde 3 tane polisiye dizi film var. Ama aşk meşk, dönem, ağa, konak, doktorlar, bolca dram ve abuk sabuk dizilerin sayılarını bile hatırlayamıyorum. Hem başlayanların, hem de aniden kalkanların.

Düşünüyorum da, daha doğrusu olmasını hayal ediyor da, şu bizim ekranlarımızda da bir gün eli ayağı düzgün şöyle seyretmekten keyif alacağımız bir polisiye/suç türünde işler olacak mı? Şayet başlayacak ve yapılması düşünülen projelere bakarsak, bu en az 2 sezon daha imkânsız gibi görünüyor. Ha, bir babayiğit çıkıp ezber bozmak için kahramanlık yaparsa o başka. Polisiye projeden kastım öyle Arka Sokaklar gibi bir iş değil. Ya da Galip Derviş gibi hiç değil. Bir kere oyuncu kadrosu mükemmel olmalı. Yani aksiyon ve polisiye işlerinde başarılı olmuş kişiler olmalı. Sonra adam akıllı aksiyon çekmeyi bilen adamlar getirilmeli. Araçlar tek kullanım, hurdadan alınan araçlar olmamalı. Esaslı ve şık araçları korkmadan patlatmalı. Mermiler mümkünse aracı adam akıllı delik deşik etmeli, mermiler mümkünse 10 santim uzağındaki adama isabet etmeli. Mekânlar, kostümler, araçlar, figüranlar bile profesyonel olmalı ki, esaslı bir polisiye iş çıksın ortaya. Tabi senaryosu da bilindik bir işten çok bol sürprizli, ters köşeli, şaşırtmacı, daha çok akıl ve zekâya dayalı hamlelerin olduğu şöyle her sahnesiyle adam akıllı bir iş olmalı. Olur mu? Olur. Ama olması için kanal yöneticisinin, yapımcının, diğer unsurların aynı kafada olması şart. İşi bilenlerin işin içinde olması kesinlikle şart…

Amerikan polisiye film ve dizilerinde alıştığımız klişe sahneler var. Nedir onlar? Takip sahnesinde bir tır fren yapar ve dorsesi yana doğru kayar. Nedense o tır asla duramaz. Esas oğlan ya ekip aracıyla, ya da motorla o dorsenin altından geçer. Bu her takip sahnesinde istisnasız vardır. Sonra bakımda olan yol hikâyesi. Hiç değişmez. Hani insan bu sahneleri her işte görünce bu seferde kendi sistemine kızmaktan vazgeçiyor. Yahu baksana koca Amerika’da bile her Allah’ın günü yol bakımı var. Değil tabi. O aksiyonun dozunu artırmak için klişe bir sahne. Klişeleri çoğaltabiliriz. Hatta hepimiz izlerken bir sonraki olacak hamleyi kesinlikle aklımızdan geçiririz ve muhtemelen de tahminimizde yanılmayız. Ama heriflerin yaptığı diğer şeyi ne aklımızdan geçirebiliyoruz, ne de hala yapabilmiş değiliz. Nedir o? İnandırıcılık. Biliyoruz ki seyrettiğimiz o çatışma sahnesi, “yok ya kesinlikle saçma, evet saçma” ama soluksuz seyrediyoruz. Ya da bir takip sahnesi, “yok artık bu kadarı da abartı ama.” Evet, abartı ama soluksuzuz yine. Demek ki önce inandırıcılığı yeniden keşfetmemiz lazım. Gerçi eski Türk filmlerinde onu yakalamış ve çok güzel kullanmıştık. Bugün hala seyretmekten bıkmadığımıza göre bu bir gerçek. Tabi iş inandırıcılıkla da bitmiyor. Sağlam bir oyunculuk ve gerçekçilikte önemli… En basiti bir çatışma sahnesi. İster özel yapım şekerden olsun o camlar, ister plato içinde, ister göz yanılması, ne derseniz deyin ama inandırın. Arka sokaklar da çatışma oluyor yahu bir camı bile kırmaktan aciziz. O kadar para kazanıyorsunuz. Garanti bir iş var ortada. Patlatın kardeşim arabaları, mekânları. Uçurun ya. Yok. Figüranı berbat, çekimler detaysız ve aceleye getirilmiş, işler şak diye çözülüyor. Koca İstanbul’da Yavuzdan başka doktor, ekipten başkada polis yok. Allah’tan Yavuz sözde şark hizmetine gitti. Ha, seyretmiyor muyuz? Valla kızsam da, sövsem de fırsat buldukça bakıyorum. Niye? Çünkü polisiye türü başkadır. Öyle diğer klişe işler gibi olmaz. Ha, Behzat Ç dizisi de iyi başladı. Bir sürede iyi gitti. Ama benim kafamdaki iş başka olduğu için bu örnekler yetersiz kalıyor.

Sosyal medyada okuyordum ve gülüyorum artık. Hala başa dönmekten bıkmadık ya. Şimdi de doktorlar modası yeniden başladı. Ne diyelim Allah bir gün akıl fikir verir inşallah.

Bu arada “Ah Neriman” dizisi hayal kırıklığına devam ediyor. Evet dizide aksayan çok yönler var. Zaten ben Perran KUTMAN için bakıyorum. Ama toparlanması galiba zor gibi… Çünkü Pazar akşamına alınmasına rağmen yine kötü bir sonuç çıktı. Bu arada bu sezonki reyting sonuçları da ayrı bir facia aslında… Valla sonuçlara göre şayet bu işler devam edecekse, biz birkaç ay sonra sadece haberler ve tuhaf diziler seyredebiliriz benden söylemesi.

Hepinizin Kurban bayramını kutlarım.

Saygılarımla.

Arslan Yıldız.

[email protected]

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sayfa da50 sorgu var. 0,862 saniyede yüklendi.