En Yeni Dizi Magazin Haberleri

Yayında Olan Diziler

Tüm Günlük Diziler Burda

Siyah İnci Dizisi – Star Tv

Çifte “Cinayet”…

Dizi Magazin, Editörden 24 Ocak, 19:27'de eklendi

cinayet“Cinayet” dizisinin kahramanları senaryo içindeki cinayeti çözmeye çalışırken, bizde ikinci bir cinayetin adım adım nasıl yaklaştığına bakalım.

Oldum olası uyarlama projelere karşıyımdır. Bunun iyisi de olsa, kötüsü de olsa karşıyım işte. Hani üretemeyen bir toplum olsak, ya da hikâyelerimiz olmasa neyse.

Malum “Cinayet” dizisi de bir uyarlama. Belki gösterildiği ülkede tutabilir ya da anlaşılabilinir ama bizim gibi ülkelerde soğuk ve ağır işler tutmuyor. Tutmayacakta. Ama ısrarla bu tip alanlara yönelmeyi de bir türlü anlamış değilim doğrusu. “Galip Derviş” de uygun değil ama kurtardığı tek nokta, her bölümde başka olaylar anlatılıyor. Devamlılık olmadığı içinde biraz daha şanslı gibi… Neyse biz gelelim “Cinayet” dizisine.

Şu bir gerçek ki, projenin iyi olması, senaryonun güzel ve akıcı olması da çoğu zaman işe yaramaz. Öncelikle ekrandaki karakterlerin uyumu ve sıcaklığı dikkate alınır. “Cinayet” dizisinde uyum sorunu, kopukluk ve buz gibi bir ortam var. Zaten devamlılık arz eden bir anlatım, zaten sorgu odasındaymış gibi geçen sahneler ve birde karakterlerin uyumsuzluğu, yeterince diziyi soğutuyor. İnsanın aklına şu soru geliyor ister istemez. Biz acaba Nurgül YEŞİLÇAY’I fazla mı abarttık? Hala üzerindeki şoku atamamış, hala soğuk, hala kopuk, kendini bir türlü hikâyeye veremiyor. O güzelliği ve sıcaklığı tamamen kaybolmuş gitmiş.

Zaten kanalında diziye karşı soğuk durması, yakında diziye büyük bir cinayet olacağını şimdiden bize hissettiriyor. Korkarım ki, dizi içindeki cinayet sonuçlanmadan, dizinin kendisine bir cinayet yapılacak.

Tutarlı ve istikrarlı duruşundan dolayı Star TV’yi aslında kutlamak gerekiyor. Mart ayında başlayacak olan dizi için yaklaşık 3 ay öncesinden reklama başladı. Buda seyircide büyük bir beklenti doğurmakta haklı olarak. Kanal yapıma güvenmese bence bu kadar erken tanıtımlara başlamazdı. Zaten “Ay yapımda” kendisini ispatlamış bir yapım şirketi. Aynı tutarlılığı Show ve Kanal D içinde bekliyoruz. O kadar dizi alana kadar, 3-5 dizi yayınla ama kaliteli olsun. Sağa sola şuursuzca savrulan diziler hem kanallara hem emekçilerine, hem de seyirciye zarar veriyor.

Aslında iş dönüp dolaşıp bu işin kurumsal olmayışından ve bir sektör olarak resmiyet kazanmamasından kaynaklanıyor. Şayet bir kurumsal yapısı olsa ve ciddi yaptırımlar olsa, kanal yönetimleri bu kadar kolay cinayetler işleyemezler. Şayet ciddi yaptırımlar olsa, cebine her parayı koyan ve işten anlamayanlarda yapımcı olamazlar. Ülke olarak hayatın her alanında düzensiz, kuralsız ve tamamen güce dayalı bir yaşam sürüyoruz. Artık sistemin her alanda oturması ve ona da uyulması gerekiyor. Dizi ve sinema sektörü bacasız fabrika gibidir. Binlerce insan bu sektörden ekmek parası kazanıyor.

Askerde koluna yazı tura ile onbaşı pırpırlarını taktıran ve 1.60 boyunda bir onbaşımız vardı. Hep şunu derdi hafta sonları, “Burası, kedinin Aslan’ı boğduğu yerdir.” Ve binlerce asker sesini çıkarmadan söylediklerini harfiyen yapardı. Amaç ceza almadan biran önce terhis olabilmekti. Artık bu düzen değişmeli ve masa başında oturan, işi bilmeyen biri, “Cinayet” işleyerek onlarca insanın ekmeği ile oynamamalıdır.

Saygılarımla.

Arslan Yıldız

[email protected]

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sayfa da53 sorgu var. 0,795 saniyede yüklendi.