En Yeni Dizi Magazin Haberleri

Yayında Olan Diziler

Tüm Günlük Diziler Burda

Siyah İnci Dizisi – Star Tv

Cüneyt Çalışkur Vefat Etti

Dizi Magazin 28 Mart, 19:11'de eklendi

İstanbul Devlet Tiyatrosu sanatçısı Cüneyt Çalışkur hayatını kaybetti. Sanatçının naaşı, yarın 29.03.2011 Teşvikiye Camii’nde kılınacak öğle namazının ardından, Zincirlikuyu Mezarlığına defnedilecek.

Kendi kaleminden Cüneyt Çalışkur…

“Yaşamında en çok kızını sevdi.. İkibuçuk kez aşık oldu.. Takıntıları arasında; kitap, dvd ve araba almak vardır fakat araba kullanmayı hiç sevmediği için garajda besler. İhmal edilmiş güzellikten hoşlanır. Tenisi estetiğine uygun oynamak adına, yenilgiyi dert etmez hatta bundan gizli bir zevk aldığı bile söylenebilir. Oyunlarını kafelerde yazar, sahnede sahneye koyar, evde düşünür. Kendisi için önemli konu başlıklarını Yasmi’yle paylaşır:Onu güldüren tek kadın; Şizofren Acem Kedisi.. Son zamanlarda, “Ben n’aptım da böyle oldum?” diye düşünmeye devam etmektedir. Elde ettiği sonuçları, becerebilirse, ilerde yazacağı oyunlara yansıtacaktır.”

Kimdir

1978 yılında, Ankara Devlet Konservatuarı yüksek bölümünden mezun oldu. O dönem, konservatuar sınıf arkadaşları arasında Nihat İleri, Civan Canova, Ege Aydan, Levent Öktem, İpek Bilgin, Levent Özdilek, Melek Baykal, Zuhal Olcay , Zeki Utkan ve kendisi gibi tiyatro oyuncusu olan ablası Rüçhan Çalışkur vardır.
Mezun olduğu yıldan itibaren Devlet Tiyatroları’nda görev almaya başladı. Tiyatro oyuncusu olarak başladığı sanat hayatına, tiyatro yönetmeni olarak devam etti. Yönettiği oyunlar (Ben Ruhi Bey Nasılım, 8 yıl), (Leenane’in Güzellik Kraliçesi, 9 yıl) yıllarca İstanbul Devlet Tiyatrosu tarafından sahnelendi ve “kapalı gişe” oynadı. Yönettiği oyunlar birçok ödül aldı. Dönem dönem, sinema ve televizyon çalışmaları da yapmaktadır. Ayrıca, tiyatro oyuncusu, Rüçhan Çalışkur ile kardeşlerdir. Yine, tiyatro oyuncusu olan İpek Bilgin evlenmiş ve bu evlilikten Çağ Çalışkur adında bir çocukları olmuştur. Türkiye’nin önde gelen tiyatro yönetmenlerinden olan, Cüneyt Çalışkur, halen İstanbul Devlet Tiyatrosu “sanatçı” kadrosundadır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sayfa da54 sorgu var. 2,168 saniyede yüklendi.