En Yeni Dizi Magazin Haberleri

Yayında Olan Diziler

Tüm Günlük Diziler Burda

Siyah İnci Dizisi – Star Tv

Doksanlar’ın neden seyirci kaybetti?

Dizi Magazin 21 Mart, 03:04'de eklendi

Doksanlar dizisini seyirci kaybı Gün değiştirmesine bağlanıyor. ATV Çarşamba günü iyi reyting alan dizisini neden Pazar’a alsın ? Doksanların reyting kaybının sebebi Türk Sinemasının 1990 lı yıllarda kapıldığı “Sosyal İçerik”li film yapma hastalığına yakalanmış olması.
1990 lı yıllarda Türk Filmi ya bunalım filmi yada sosyal içerikli film demekti. Yavuz Özkan, Ömer Kavur. İrfan Tözüm, Orhan Oğuz gibi yönetmenler “Sinema Sanattır Ticari Meta Değildir” diyerek yaptıkları Festival Filmleri ile çıktıkları Gece Yolculuğunda yakalandıkları Büyük Yalnızlık ile halkı Türk Sinemasından soğuttular. Filmlerde belgesel film tarzında verilen filmin içinde sırıtan toplumsal mesajlarla Entellere yönelik yapılan filmler seyirci toplayamayınca kendilerini suçlamak yerine halk anlamaz moduna giren yapımcılar boş salonlarda filmlerini gösterdiler ve hem kendilerini hem Türk filmciliğini bitirdiler.

Doksanlarda bana en itici gelen karakter “Bekir Tuncay” senaryoda örnek insan olarak düşünülen bu karakter toplum tarafından benimsenmediği kanısındayım. Bekir Tuncay ailesinin çıktığı sahnelerde eminim ki reytinglerde belirli bir düşüş yaşanıyordur. Bakıyorsunuz Bekir Tuncay Maden İşçilerinin eylemine destek vermek amacıyla zar zor geçinen mahalle halkına yaptığı psikolojik baskı ile ellerindeki üç kuruşu toplaması (ve bu paraların sendika başkanının Jaguar makam aracına dönüştüğünden bahsedilmemesi) yada tatbikat amacıyla hamile eşini bile yalnız bırakacak şekilde tatbikata zorlaması (kendi kızını uyandırmaya kıyamaması) diziyi gerçekçilik havasından uzaklaştırmakta buda seyirci kaybına yol açmaktadır. Gene Bekir’in kızının Bakkalın oğluna yaptıkları kaprislerde illahlal dedirtmekte.

Mint bu yıl haftada 8-9 bölüm çekecek şekilde çok sayıda dizi yapımına girişti. Bu da diziler arasında diyaloğ eşleşmelerine senaryo tıkanıklığına yol açmakta Mint’in bir dizisinde rastlanan olay bir süre sonrasında diğer dizide işlenmekte olup senaryolar birbirine karışmaktadır.

Doksanların Doksanlı yılların Sosyal İçerik hastalığından kurtulması ve Örnek aile sandıkları toplumda karşılığı olmayan Bekir Tuncay ailesine senaryoda az yer verilmesi kaybolan seyircinin bir kısmını geri getirecektir.

MEHMET MURAT MUTLU

[email protected]

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sayfa da49 sorgu var. 1,218 saniyede yüklendi.