En Yeni Dizi Magazin Haberleri

Yayında Olan Diziler

Tüm Günlük Diziler Burda

Siyah İnci Dizisi – Star Tv

Dünya Starı Oyuncularımız ve Medya Kalemşörleri

Editörden 20 Ocak, 18:57'de eklendi

Son zamanlarda oyunculara yüklenen misyonlarla bir starlık tartışması başladı, hatta tartışma sadece star olmayı geçti dünya starı belirlemeye kadar geldi.

Aklı olanlar şu anki reytinglere bakarak star belirlemiyor. En çok izlenen 6 dizi (8+ reytingli) 5’inin senaryosu iki bölümde bir ana karakterleri hastanelere düşürüp, komaya sokmak ve kalbi duran karakterin başında 20 dakika ağlamak üzerine kurulu, zaten ölen de yok. Buna uymayıp reyting alan tek dizi Kiralık Aşk o da romantik komedi, böyle bir şey yapması eşyanın tabiatına aykırı. Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz da aksiyon dizisi sayılır onda da böyle sahneler kabul edilebilir. Ancak diğer drama dizileri için böyle bir durum kabul edilemez. 55 bölüm ortaya çıkmadan ince ince işlenen yasak aşkı (Aşk-ı Memnu) ya da 30 bölüm kimliğini gizleyip intikam alan Ezel’i gören bu halkın şu an yüksek reytingler alan dizilere ”kaliteli” demeyeceği aşikar. Hal böyleyken düşük alan her dizi de kalitesiz ya da kötü değil.

Ancak bir de işin öteki yüzü var; reytinge bakıp birilerini başarılı-başarısız, iyi-kötü oyuncu ya da star-sıradan oyuncu ilan eden yazarlar. Malesef ki çoğunluk bu isimlerden oluşuyor. Sosyal medya üzerinden bunu yapanların amacı tık almakken, yazılı basında bunu yapanların amacı ise daha çirkin; kendi bağlı olduğu grupları övmek. Bunun en güzel örneği Kurtlar Vadisi Pusu. Dizi 5 farklı kanalda yayınlandı hepsinde de kendi gününde lider olmayı bildi. Anca dizi için yapılan yorumlar sürekli değişkenlik gösterdi. Dizi için daha önce gençlere kötü örnek oluyor, şiddete özendiriyor diyenler 1 sene sonra dizi kanal değiştirince diziyi halkın dizisi yapıyor. Aynı şekilde dizinin başrolü Necati Şaşmaz için iktidar yandaşı diyenlere göre duyarlı sanatçı olabiliyor oyuncu birkaç ay içinde.

Son zamanlarda isim yapmış oyuncular üzerine çıkan haberler da iyi malzeme oldu bu yazarlara. Neyse ki dramanın dramalıktan çıktığını farkeden takipçiler bu yazarları ve yazılarını önemsemiyor artık. 1 milyondan fazla takipçisi olanlar bile 20 RT alamıyor.  Bu isimlerin dediklerine göre dünya starı olduğu tartışılmaz pek çok kişi dünya starı değil. Örnek isteyenler Jennifer Lopezli yeni dizi Shades of Blue’nun reytinglerine bakabilir ne demek koskoca dünya starı 1.3 reyting almış; siz koskoca Brad Pittle Angelina Jolie’siniz. Ne demek oynadığınız filimn 2.5 milyon gişede kalması.Üzgünüz son işlerinize bakarak sizin starlık unvanınızı geri alıyoruz.

İlk konumuz ”dünya starı” olmaya dönelim. Neler gerekir dünya starı olmak için? Dün okuduğum bir yazıda mantıklı bir cevap buldum:

 • Oyunculuğuyla konuşulması
 • Ürün sattırması
 • Sosyal medyada konuşulması
 • Medya ilgisi
 • Reklamlardan milyonlar kazanması
 • Reytingte iyi sonuçlar alması (sadece Türkiye’yi değil dizilerin yayınlandığı coğrafyayı düşünmeli)

Bu özelliklere bakarak geçmiş haberleri yokladım ve dünya starlığı tartışmasız oyuncularımızın bir listesini yaptım:

Halit Ergenç-Bergüzar Korel:Böyle bir listede ilk sıra tartışmasız bu çiftindir. Bu iki ismi de ayırmak olmaz.

 • İkili son olarak Arjantin-Türkiye arasındaki ticari ilişkiyi artırmak için Boines Aires’e gideceği haberiyle konuşuldu.
 • İkilinin Slovakya’da katıldığı 15 bin ortalama katılımcılı festivale 40 binden fazla kişi katılmış.
 • İki isim yurtdışında 5-6 farklı reklamda oynamış. (24 Ortadoğu ülkesinde yayınlananlar dahil)
 • Birlikte yer aldıkları dizinin başarısı sayesinde birçok ülkede sık sık haber oluyorlar.
 • İki ismin de oyunculuğu tartışmasız.

Beren Saat: Beren Saat’i öne çıkaran faktör ise oynadığı rollerin kadınlar üzerindeki etkisi, özellikle Fatmagül karakterinin kadınların hayatındaki etkisi belgesele konusu bile oldu.

 • Başrolünde oynadığı Fatmagül’ün Suçu Ne? ve Aşk-ı Memnu dizileri dünyada en çok izlenen 5 Türk dizisi arasında.
 • Avrupa Birliği ve Afganistan hükümeti oyuncuyu sosyal sorumluluk projesi için seçmiş.
 • Yurtdışında yayınlanan reklamlardan milyonlar kazanmış.
 • Oyunculuğuna Şili’den bile ödül gelmiş.
 • Yıllardır hem Türkiye’de hem Ortadoğu’da en çok haber olan kadın oyuncu.

Meryem Uzerli: Uzerli’yi tek diziyle öne geçiren faktör üstüne giydiğini sattırması. Son olarak kendi markasını bile çıkardı.

 • Hürrem Sultan karakterinin saç boyası, yeşil yüzüğü vb. ürünleri 3 milyondan fazla satmış bunların çoğunluğu yurtdışına ihraç edilmiş. Kayıt edilemeyen birçok ürün de mevcut.
 • Uluslarası dergilerde (New Yorker, Hollywood Reporter vb.) ve de Bild (dünyanın en çok satan 6. gazetesi) gibi basın kuruluşlarına kendi adıyla haber olabilen ilk Türk oyuncu.
 • MİPCOM’da kendi adına parti verdiren ilk Türk oyuncu. Dizisinin 70 ülkeye satıldığı konuşuluyor.
 • Son 2.5 yılda yaşadıklarıyla ve dizileriyle  sadece Türkiye’de değil Şili’den Endonezya’ya geniş bir coğrafyada haber oluyor sürekli.
 • Oynadığı Hürrem rolüyle ister jüri ister oylama yöntemiyle olsun Türkiye’deki her ödülü de almış.

Kıvanç Tatlıtuğ: Gümüş dizisiyle ilk ünlü olanlardan, ilkler kolay kolay geçilemiyor.

 • Özellikle Kuzey Güney dizisiyle sosyal medyada büyük bir kitle edindi hem Türkiye’de hem de yurtdışında.
 • Kuzey Güney dizisi PT-2’de, 1 reklam kuşağı eksik şekilde 1.1 milyon lira reklam alıyordu, şu an en yüksek reklam gelirinin 2 milyonu bulmadığını düşünürsek oyuncunun reklamcılar üzerinde etkisi ortaya çıkıyor. Zaten oynadığı reklamlardan en çok kazanan oyuncu.
 • Dizilerinin reytingi ne olursa olsun hem basında hem de anketlerde (araştırma şirketlerinin anketleri söz konusu olan) her zaman zirvede bir isim.

Cansu Dere: Cansu Dere’yi öne çıkaran faktör aynı anda 2 dizisini zirvede tutabilmesi ve sessiz sedasız ilerlemesi.

 • Ezel dizisinden sonra Sıla dizisi hızla onlarca ülkeye satıldı ve büyük başarı elde etti. Özellikle Latin Amerika ve Avrupa ülkelerinde bir star oldu oyuncu.
 • Yeni dizisi hakkında hiçbir detay yokken şimdiden birçok ülkede hakkında haberler çıkıyor. (MY Kösem ve Gecenin Kraliçesi hariç görülen bir şey değil bu durum)
 • Birçok ülkede yeni işi yokken dergi kapaklarından inmiyor.
 • Sosyal medyada da partnerlerine göre çok daha büyük bir kitle edinmiş durumda.

Engin Akyürek: Listeye son eklenen isim de Engin Akyürek oldu.

 • Fatmagül’ün Suçu Ne? dizisiyle milyonlarca insana ulaştı, Kara Para Aşk dizisini de kendi adıyla sattırdı.
 • En çok fanı olan oyuncu Engin Akyürek midir bilinmez ama en etkin fan grubu kesinlikle kendisinde.
 • Sadece Türkiye’de değil Seul’de aldığı ödül ve iEmmy adaylığıyla oyunculuğunu kanıtladı.
 • Türkiye’de basın pek görmese de Latin Amerika ve Ortadoğu’da çok fazla habere konu oluyor.

Sosyal medyada ya da yazılı basında kalemşörleri kendi çalıştıkları ya da menfaati olan kişileri star ilan edip diğerlerini yerin dibine soksa da rakamlar bize gerçekleri söylüyor. Drama dizilerimizden dünya starı çıkar mı demeyin bölümüne 7 milyon dolar verilen, 9.5 IMDB puanlı Game of Thrones bile Fransız gazeteleri L’Express ve Les Echos’te Türk dizileriyle karşılaştırılıp, izleyici sayısının bizim dizilerimizden düşük olduğunu yazıyor. İzleyici sayısı bu kadar büyük olunca dünyaca tanınan oyuncularımızın çıkması da normal. Sadece Paramparça dizisi tek bir kanaldan 500 bin dolar ücret alıp yapımcısı ve kanalına Türkiye’deki reklam gelirindne fazlasını verirken yurtdışında isim yapmış isimler üzerine projeler kurulması ve tanıtım yapılmasının normal olması gibi.

Yorumlar

Yazıya 6 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

leyla güven. 21 Ocak 2016

yerdiğiniz bu yandaşların aynısını yaptığınızın farkında değilsiniz galiba .bu listeye bakıyorum da adeta dumur oldum. .tuba büyüküstünü nereye koydunuz acaba .bilmeniz gerekir ki dizileri yut dışına en çok satılıp izlenen en çok tanınan hatta dizilerin dışarıya ihracında önemli rolu olan asi dizisi dünyanın en çok izlenen 2 dizisi keza k p a .en çok satılan dizi olduğunu yurt içi ve dışında alınan ödüller .star olmak için bir kıstas değil mi.?türkiyede bunu başarmış başka oyuncu gösterirmisini .engin akyürek hariç.objektif olun lütfen emmiy adaylığını da unutmayalım .son sözum dışarda en çok tanınan ve sevilen starımız tuba dır.başka da görmüyorum .

emrecik 22 Ocak 2016

asi dizisi dizi değil pembe dizi kategorisinde yarıştı itiraz için öncelikli elinizdeki bilgiyi doğru aktarın ve asi nin 2.olduğu kategoride 1.olan dizinin izleyici sayısı 23 milyon olarak yazıyor ödül listesinde yani asi’nin izleyici sayısı 23 milyon altı. konudaki isimlerin başrol olduğu diziler 200 milyon üstü seyirciye oynamış dünyada.

kenan 21 Ocak 2016

hakketen listenizde eksiklikler fazlasıyla göze çarpıyor kenan imirzalıoğlu – tuba büyüküstün – serenay sarıkaya – çağatay ulusoy ve dişerleri star denilmiyecek kadar sıradan oyuncular mı sizce ? tüm dizileri yüksek reyting almış kenan imirzalıoğlu star olmayan yerde tek bir diziyle meryem uzerliyi nasıl star ilan edebiliyorsunuz gerçekten şaşırşyorum

emrecik 22 Ocak 2016

türkiye çapında düşünülerek hazırlanan bir konu değil 🙂 konuyu okursanız kim neden star demişiz görürsünüz

leyla güven. 23 Ocak 2016

neyin ne olduğunu her kes çok iyi biliyor. efendiler .tek dizilik oyuncuları star diye servis ediyorsunuz ya . biz de inandık .tabi ülkede saf insandan geçilmiyor yutan çok olur her halde .sizler starcıklarınızla devam edin beyler.kalem sizin.hiç değil se magazin medyası tarafsız olsun istedik ama olmuyor işte .kalem tutanların beğendikleri baş tacı ediliyor.yola devam.

emrecik 23 Ocak 2016

kardeşim biz magazin basını değiliz.rakamlar ne diyorsa o kanal 7 nin günlük dizisi elif bile dünyanın dört bir yanında izlenip, netflix kataloğuna giriyor birilerine star diyecekseniz rakamlarla gelin hatamız varsa düzeltiriz yoksa sizin dünyanızdaki starlar bizi ilgilendirmiyor

Sayfa da57 sorgu var. 0,958 saniyede yüklendi.