En Yeni Dizi Magazin Haberleri

Yayında Olan Diziler

Tüm Günlük Diziler Burda

Siyah İnci Dizisi – Star Tv

Geldim Gördüm Ama Gülmedim: 3G Show Üzerine

Dizi Magazin, Editörden, Manşet 20 Ocak, 04:10'de eklendi

Şimdi yine yazılarımı okuyan değerli dostlarımı kızdıracak bir yazıya daha başlıyorum:)

Neden hala eski Türk filmlerini ve tabi özellikle Kemal SUNAL’LI filmleri bilmem kaçıncı bin kere izliyoruz? Samimi ve inandırıcı oldukları için tabi ki. Toplum olarak sıcakkanlı, olduğu gibi ve doğal olmaya ve yaşamaya alışık ve bunu da açıkçası seven bir milletiz. Bize sıcak gelen, samimi ve inandırıcı gelen her şeye bakarız. Aslında olması gerekende budur. Ama kötü niyetli olunmadığı sürece…

Yanlış hatırlamıyorsam, şimdiki “Güldür Güldür Show” programı 5 yıl önce kadar “Beşer Beşer” adıyla ve Atv kanalında başlamıştı. İlk programda ilginç bir format denenmiş ve kulis arkasında tuhaflıklar yapılarak, sözde komiklik yapılmaya ve güldürülmeye çalışılmıştı. Sonra program “İnsanlar Âlemi” adıyla Star kanalında yayınlanmaya başladı. Orada kulis komikliğinden vazgeçip, doğrudan sahne üzerinde komiklikler yapılmaya başlayınca ve oyuncularda iyi olunca, bugünün başarısının ilk temelleri o gün atılmıştı. Akabinde “Güldür Güldür” adıyla Fox kanalına geçen program, burada çok fazla tutunamayınca, “Güldür Güldür Show” adıyla Show Tv gibi vukuatlı bir kanala geçmiş ve uzun zamandır da başarılı bir şekilde devam etmekte. Bu süreç içinde emeği geçen ve sabırla bekleyen ve inanan herkese teşekkür ediyorum.

Geldim Gördüm Güldüm Show (3)

Tabi şuan son haliyle izlediğimiz “Güldür Güldür Show” programındaki eksikliklere geçmeden önce, yapımcı şirketin ne yapmaya çalıştığını biraz anlayalım. Yapımcı firma elinde iyi ve başarılı bir proje varken ve ona yatırım yapıp, daha da güçlendirmesi gerekirken, aynı formatlarda ve başka kanallarda, birde kendi programının karşısına çıkmaya başladı. Hani başka bir yapım şirketi olsa diyeceğim ki, rekabet ediyor ve doğrudur. Ama siz kendi projenizi baltalamak için neden aynısından yapma gereği duyarsınız, açıkçası anlamıyorum. Şu olabilir belki de. Yapım şirketi diğer bir kanala proje vermek ister, kanalda bize “Güldür Güldür Show” ayarında proje yap ve öyle gel diye şart koşmuş olabilir! Ya da yapımcı şirket, hazır elindeki başarılı programa dokunmaz ve onun yolundan aynı ayarda biraz farklı formatlarla başlayarak, o programın rüzgârından yeni projeleri değerlendirmek isteyebilir. Aslında bu da kulağa mantıklı gibi geliyor; ama hala yine saçma tabi.

“Buyur Buradan Bak” ismiyle ve biraz değişik formatla Kanal D de başladılar; ama uzun soluklu olmadı. Sonra “Eğlendirme Dairesi” adıyla Star kanalında başladılar, yine olmadı. Şimdi de “3 G. Geldim, Gördüm, Güldüm” adıyla Show kanalında başladılar ve bence yine olmadı; olmayacakta. Ha reytinglerde Total 17, Ab 4 diyebilir; ama ben gülmedim. Ünal Yeter ve Okan ÇABALAR’IN öğrenci evi Skeç’i hariç tabi… Her 3 projede tek doğru olan şey, oyuncuların kaliteli ve tanınmış olmalarıydı sadece. Ama samimiyetsizlik, inandırıcılıktan uzak olmak ve düşük espriler, oyunculukları da gölgede bırakmıştı.

Güldür Güldür Show (3)

Gelelim son haliyle “Güldür Güldür Show” programına. Doğruyu söylemek gerekirse, her Cuma seyretmeye ve keyif almaya devam ediyorum. Ha, arada sıkıldığım ve hep aynı diye kanal değiştirdiğim zamanlarda yok değil hani, ama yine de bir süre daha o rüzgârla gidebiliriz.

Güldür Güldür Show (3)

Aslında yapım şirketi bence tekrardan maceralara atılmak yerine şunları yapabilir. Hiç zaman kaybetmeden Ünal YETER ve Okan ÇABALAR’I kadroya hızlı bir şekilde dâhil ederek, yeni tiplemeler oluşturabilir. Ki, artık bu fazlasıyla bir ihtiyaç… Sonra bildiğimiz tiplere bir süre ara verip, daha ilginç ve denenmemiş tipler üretilebilir. Sahne üzerinde bir takım değişikliklere gidilebilir. Ve tabi yazım grubuna yeni kalemler eklenerek, daha da espriler güçlendirilebilinir. Program samimiyetini ve inandırıcılığını kaybetmediği sürece, her şekilde kendisini götürür. Bence yapım şirketi artık kendi kendisine rakip olup, eldeki bulgurdan da olmadan, bu saçma inadından vazgeçmelidir. Özellikle iki isim verdim; ama diğer oyuncularda her hafta kaynak yapılarak sokulursa çok daha iyi olabilir belki. Ama bunu samimiyeti bozmadan ve taşları yerinden oynatmadan yapmak çok önemli tabi… Zaten diğer projelerin tutmamasının sebeplerinden en büyüğü de buydu; kalabalık ve başarılı oyuncu kadrosuna güvenmek. Bu arada diğer programların seyircileri bile bana inandırıcı gelmiyordu açıkçası. Sanki hepsi gözlerimi kapadığımda, sinir bozucu kahkaha efektleri gibiydi.

Şuan ki “Güldür Güldür Show”dan memnunuz ve sadece ufak tefek rötuşlar bekliyoruz.

Saygılarımla.

Arslan Yıldız.

[email protected]

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sayfa da56 sorgu var. 1,332 saniyede yüklendi.