En Yeni Dizi Magazin Haberleri

Yayında Olan Diziler

Tüm Günlük Diziler Burda

Siyah İnci Dizisi – Star Tv

Kadın Yönetmenlerimiz 2 – Aysun Akyüz (Yer Gök Aşk dizisi)

Dizi Haberleri, Dizi Magazin, Dizi Röportajları, Sinema 26 Ağustos, 00:59'de eklendi

 

 

 

 

 

 

 

AYSUN AKYÜZ  İLE SÖYLEŞİ

– Yönetmen koltuğuna gelene dek olan serüveninizi özetlermisiniz ?
 
2000 yılında Eskişehir Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Sinema-Tv bölümünden mezun oldum. Aynı yıl ‘KEDİ’ adlı dizide reji asistanı olarak ilk işime başlamış oldum. 
  İlk yönetmenim  Veli Çelik idi. Projede, oyuncu ve teknik kadroda çok değerli insanlarla çalışmak heyecan vericiydi. İlk setimi çok sevmiştim ve sonra setleri hep çok sevdim. O kadar sevmiştim ki, en büyük uykusuzluk rekorum da bu ilk işime denk gelmişti: Tam 72 saat uyumadan çalışmak!
Son  asistan  olduğum için; uzun çekimlerde uyuyabilirsin dediklerinde hep sinirlenirdim. Ve hala hiçbir setimde uyumadım! 11 yıl süren ve halen devam eden reji görevimde çoğunlukla drama ağırlıklı çalıştım.  Araya reklam filmleri girdi elbet. İlk yönetmenliğimi 2007 yılında Çocuk Esirgeme Kurumu için hazırlanan bir reklam filminde gerçekleştirdim. Ardından 2 mobilya reklamı daha çektim. 
2010 yılı Haziran ayında Avşar Film ile ilk kez bir  dizide çalışmaya başladım. Şu an FOX’ta yayınlanan, yönetmenliğini yaptığım ‘Yer Gök Aşk’  dizisine yönetmenlerimiz Ulaş ve Atıl İnaç ile birlikte yardımcı yönetmen olarak başladım. Hayatımın en keyifli ve sonrasında beni yönetmenliğe ulaştıracak en özel projesinin serüveni de başlamış oldu. Ancak 25. Bölüm’de yönetmenlerimiz ayrılınca, ben ve reji ekibim yine FOX’ta yayınlanan ‘Lale Devri’ne geçtik. Ama hep itiraf etmiştim ki; Yer Gök Aşk’ın bendeki yeri ayrı ve çok özeldi. Nihayetinde sezon sonuna geldiğimizde yapımcımız Şükrü Avşar ilk yönetmenliğimi bana, en çok istediğim ve özlediğim yapımla ‘Yer Gök Aşk’ ile sunmuş oldu. Tahmin edersiniz ki pozitif durum da böyle başlamış oldu.

– Kişisel gelişiminiz için neler yaptınız ve yapmaktasınız ? 

Hayatı, insan ilişkilerini ve tüm canlıları gözlemlemek hep alışkanlığım oldu. Hayatın içindeki her karede, gözümüz özgür bir kamera ister zoom girin ister flu’ya düşün, ister çevirin başka bir kareye! Tercih sizin! Ama hayat;çekilmiş bir filmin revizyon aşaması gibi olsa da, ek sahneler girer,hoşunuza gitmeyenleri siler süpürür yeni bir hikayeye bile başlayabilirsiniz. İster o filmin yönetmeni , ister senaristi, ister yapımcısı, ister oyuncusu olursunuz. (GÖZ ve RUH) Bir felsefeniz varsa gelişmektesiniz! Ben de bunu alışkanlık edinip maneviyatı, ahlakı,insan sevgisini, emeğini, haysiyetini temel alarak doğru bir şekilde ilerlemeye çalışıyorum.

– Ülkemizdeki kadın olmak zor zanaat iken, “kadın yönetmen” olmanın ek zorluk ve sorunları nelerdir ?

‘Kadın yönetmen’ olmanın dezavantajları vardır elbet.Ama beni ilgilendiren bunları avantaj haline getirebilmek! Bu tamamen cinsiyet değil yapı ve karakterle ilgili bence.Kendimi sette cinsiyetsiz düşünüp çoğu erkekten daha dayanıklı,güçlü durduğumu bilirim. Kadın olarak, bir erkek kadar zor ve uzun iş saatlerine enerjiniz düşmeden dayanabiliyorsanız ve üstüne, bir erkeğin nadiren verebileceği duygusal etkiyi de karelerinize yansıtıyorsanız zaten siz insan olarak en güzelini başarmış oluyorsunuz.Hem bir erkek kadar güçlü ve dayanıklı hem bir kadın olarak hassas ve duygulu! Bence bir erkeğin daha zor başarabileceği durumun, siz kadın olarak kusursuzca üstesinden gelmiş oluyorsunuz.

– Ekip ruhuna inanırmısınız ? Çalışmayı tercih ettiğiniz yapımcı,sanat yönetmeni ve görüntü yönetmeni var mı ?

Ekranda bir diziye denk geldiğimde sıcacık bir atmosfer hissedersem, o ekip ruhudur ve o iş başarılıdır. Orada huzur ve uyum vardır.Biz de; ‘Yer  Gök  Aşk’ ekibi olarak FOX’ta yayınlanan ve geçen yıldan devam eden bir işe; aslında yeni başlıyormuş gibi yepyeni bir enerjiyle başladık. Oyuncularımız, teknik ekibimizle ve senaristlerimizle tüm sahneleri  yorumladık, ürettik, ruhumuzu kattık, kaydettik. İlk bölümde de o enerjiyi ortaya çıkardık. Ekip ruhu ile başardık bunu. 11  yıllık mesleki serüvenimde; elbette çalışmasındaki uyum , yetenek ve ahlak adına ; tercih ettiğim ve etmediğim insanlar var. Ancak en güncel  şunu  belirtebilirim ki; şu an çalıştığım tüm ekip arkadaşlarımı görüntü yönetmeni, sanat yönetmeni, yardımcı yönetmen, ışık şefi , set ekibi  v.s. gelecekteki projelerde de tercih ederim.

– Yeraldığınız bir dizi projesinde;senaristlerce dünya görüşünüze ters  bir durum yazılmışsa duygu ve düşüncelerinizi senaryo ekibine iletirmisiniz ? Bunun, direkt tarafınızdan mı, ya da yapımcı üzerinden mi yapılması  doğru?

Yönetmen ve senaristler birebir iletişime girmeli. Elbette yapımcının müdahalesi gereken durumlar mevcuttur. Ancak çoğu zaman da yapımcıyı meşgul etmeden daha hızlı ve daha sağlıklı iletişim tüm tarafların yararına olur.

– İstanbul’da çekim yapmanın artı ve eksileri varsa nelerdir ?

İstanbul’da çekim yapmanın dezavantajlarını yıllarca gördük, gözlemledik. Hikaye gereği ve mekanların hazır resmi gereği vazgeçilmez kılan durumların dışında, İstanbul dışı çekimlerin avantajları elbette daha fazla.

İstanbul dışı setlerdeki olumlu – olumsuz etkenler nelerdir ? 

Manevi bağlılıkları (ailevi-sosyal durumlar) iş hayatı gereği dışında tutarsak İstanbul dışı işler tamamen avantaj. Keşfedilmemiş  mekanlar, tüketilmemiş resimlerin kattıkları her zaman artıdır. Bunun yanında ulaşım-prodüksiyon anlamında da rahatlıklar olduğunu düşünüyorum. Geriye ailesinden sevdiklerinden sosyal alışkanlıklarından uzun bir süre ayrı kalmayı becerebilmek ve 50 kişilik yeni bir aileye katılıp sevmek sevilmek  onlarla birlikte uyumlu yaşayıp çalışabilmek marifeti kalıyor.

– Şimdiye kadar en etkilendiğiniz yer ve mekanlar hangileri oldu?

Yıllar önce ‘Berivan’ dizisi için Mardin’e gittiğimizde çok etkilenmiştim.Rengi, tarihi dokusu, doğasıyla beni ilk etkileyen yer olmuştu. Yıllar içinde yine çekimler vesilesiyle asla göremeyeceğim köyler, ağlar, mağaralar, sahiller, yaylalar eklendikçe kendimi bu mesleği seçtiğim için oldukça şanslı saydım.

– Tüm oyuncuların amatör olduğu  bir projede çalışmak istermisiniz ?

Profesyonel  ouncular   ile çalışmanın rahatlığı tartışılmaz. (ahlak disiplin ciddiyet uyumu olduğu sürece) ancak marifet; profesyoneli oynatmak yerine amatörü profesyonel ruha çıkarabilmek bence. Çoğunluğu profesyonel oyuncu olan bir sete katılan amatör bir oyuncuyu düşünelim. Eğer zamanınız varsa uğraşmaktan yardımcı olmaktan çekinmez hatta keyif alırsınız. Çünkü sonuca baktığınızda kamerayı ilk kez gören o insan artık kamerayı hissetmeye ve size bile hissettirmeye başlar. Sonunda siz de  bu gururdan payınızı alır, ürününüzü keyifle izlersiniz. Yani zaman varsa sabır da yeterliyse , uğraştığımız kişide de ruh ve çaba varsa sonuç mükemmele yakın hatta mükemmel olabilir.

–  Oyuncu seçimi sürecini nasıl yürütürsünüz ?

Oyuncu seçimleri projenin türüne ve hazırlık zamanına bağlı. Eğer bunun  için yeterli zamanınız varsa önce hafızanızı yoklarsınız.Rahat ve uyumlu  çalıştığınız role uygun yetenekli disiplinli kişileri yoklarsınız. Sonra  önerileri kabul edersiniz, ardından deneyimlerine bakar, gözlemler, izler,  inceler, elemelere başlarsınız.En uygun görünenlerle yüz yüze görüşmelere  başlayıp hikaye- rol üzerine sohbet eder, tanışırsınız.Ardından da provalar  oditionlara girer.Doğru ve şanslı kişiyi seçtiğinize inanmak istersiniz.

–  En rahat çalıştığınız oyuncular var mı? Örnek vermeniz mümkün mü? 

Diyeceksiniz ki hep şu anki projeden örnekler  sunuyor. Yine öyle olacak.”Yer Gök Aşk “oyuncuları ile özellikle bu sezon her  anlamda uyumlu , ortak enerjili,paylaşımla ve keyifle  başarılı çalışıyoruz. Eski projelere dönersek  o kadar çok isim sayabilirim ki arada unuttuklarım kırılmasınlar diye örnek vermeyeyim.

–  Set ortamında performansınızı etkileyen faktörler nelerdir? 

Setteki performans etkileri: en başta huzur,  saygı, disiplin, uyum. Herkes ödevine çalışıyorsa iş tıkır tıkır gider  performans mükemmeldir.Bu ödev tüm birimleri kapsar. Setteki çaycıyı da,  oyuncuyu da, yapımcıyı da, yönetmeni de, senaristi de…

–  Yapımcılar,yönetmenlerin isteklerini  sağlayabiliyorlar mı yoksa sağlanan imkanlara sizlerin uyması mı isteniyor ?

Yönetmen,  yapımcısına güveni oluşturduysa ve istekleri doğru, gerekli ,iş sıhhati başarısı  açısından vazgeçilmezse yapımcı onu karşılıyor. Ama bazen koşullar bu isteği  karşılayamayacak kadar zorlayıcıysa yönetmen B planını uyguluyor. Yani her zaman planınızın versiyonu  olmalı.

–  Çektiğiniz dizileri beğeniyormusunuz ?
Şu ana  kadar FOX’ta yayınlanan “Yer Gök Aşk” ın 5 bölümünün yönetmenliğini yaptım ve  pişman olduğum , sevmediğim tek bir sahnem olmadı. Hep ödevime çalıştım,  kararlıydım, inançlıydım. Umarım sevmeye de devam edeceğim.

–  Diğer dizileri izliyor musunuz,beğendiklerinizden örnekler verebilir misiniz  ?

Vakit  bulamadığımdan dizi takip edemiyorum. Ama itiraf ediyorum vakit bulduğum  zamanlarda da dizi izlemiyorum. Belki de burada ödevime çalışmıyorum.

–  Kurgu odasında çektiğiniz ama içinize sinmeyen bir sahne olursa, iş programınıza uymasa da ekibi toplayıp tekrar çeker misiniz ?

İçime sinmeyen bir sahne olursa montajda onu  içime siner bir hale getirmeye çalışırım. Senaristlerle görüşür, fikirler  yürütürüz.Eğer elzem değilse tempoyu düşürüp duyguyu uzaklaştırıyorsa, tekrar çekmek yerine atmayı tercih ederim.  Elzem ise de en son ihtimal hiç acımadan tekrar çekerim.

–  “Yerli dizi yersiz uzun ” görüşüne katılıyormusunuz ?

Elbette yersiz uzun. Bir sinema filmi  uzunluğunda bir bölümü 6 günde çekmeye çabalamak yerine, normal süredeki bir bölümü 5 günde işleyerek, yaratarak, yorumlayarak, titizlenerek, sanat tadında kaliteyle çekmeyi ve 1 günde revizyonunu bitirip, bir günü de kendime ayırıp dinlenmeyi tercih etmem kadar doğal bir seçim yok bence.

–  Sosyal paylaşım sitelerinde ,dizinizle ilgili izleyici forumlarını takip edermisiniz ? Okuduklarınız ya da duyduklarınızdan  etkilenirmisiniz ?

Siteleri takip etmem. Ama dahil edilmek zorunda kaldığım anlarda da nezaketi elden bırakmadan etkilenmemeyi sürdürürüm.

– Yönetmenliğinizi  sinema filminde denemek istiyormusunuz  ?

Kesinlikle sinema filmi çekmeyi isterim.

– Sinema tarihinde en kıskandığınız yerli/yabancı yönetmen kimdir ve etkisini hala hissetiğiniz yerli /yabancı filmler hangileridir ?

Örnek aldığım o kadar çok usta var ki; ustalar ve filmleri :

Roman Polanski – The Pianist

Alejandro Gonzales İnarrito – Paramparça Aşklar ve Köpekler

Emir Kusturica – Çingeneler Zamanı

Stanley Kubrick – Shinning

Lars Von Trier – Anti-Christ

Jullian Schnabel – Kelebek ve Dalgıç

Darren Aranofsky – Requiem For a Dream

Oliver Stone – Natural Born Killers

Milos Forman – Guguk Kuşu

Macid Macidi – The color of paradise


–  Hayalinizde ne tür bir film/dizi çekmek isterdiniz ? (tarihi, siyasi, bilimkurgu, polisiye vs.)

Akıl hastanesinde geçen ,bir akıl hastasının dünyasını, hikayesini çekmek isterim .(psikolojik- gerilim)

–  Biyografik bir film yönetseydiniz kimin hayatını çekerdiniz ?

Tanınmış birinin değil ama  tatilde tanıştığım hikayesi çok ilginç, trajik, psikolojik, dramatik olan bir kadının hayatını çekmek isterim.

–  Bundan 10 yıl öncesine dönseniz ,kendinize ne öğüt verirdiniz ?

“ Daha çok oku, araştır, sosyal yaşamın tadını çıkar, gez, gör, dil öğren “ derdim.

–  Sosyal güvenliğiniz ve emeğinizin değerlendirilmesi adına bağlı olduğunuz kurum ya da kuruluş var mı ?

Sektörden bir kuruma bağlı değilim,vergi mükellefiyim.

 

Geçen sezon Yer Gök Aşk dizisi çekimlerinden;

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sevgili Aysun Akyüz , bu yoğun temponuzda bize vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederiz.

Televizyon Dizisi olarak,sizin ve tüm ekibin Şeker Bayramını kutluyoruz. Setiniz hep “Bayram Sevinci” içinde geçsin ! ….
ilhan bosut – televizyon-dizisi.com

 

 

 

Yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

hüsniye 05 Temmuz 2014

başarılarının daim olması dileğimle Aysuncum.takipçinim seninle gurur duyuyoruz evliliğe attığın adımı rabbim ömür boyu mutlu etsin kına gecende görüşmek dileğimle.saygılar.

Sayfa da54 sorgu var. 1,176 saniyede yüklendi.