En Yeni Dizi Magazin Haberleri

Yayında Olan Diziler

Tüm Günlük Diziler Burda

Siyah İnci Dizisi – Star Tv

Kösem’in Muhteşem Olmayan Senaryosu

Dizi Magazin 17 Ocak, 01:08'de eklendi

9 bölümü geride bırakan Muhteşem Yüzyıl Kösem’de bir şeylerin yolunda gitmediği ortada. Dizide reytingten öte bir sorun var.

Dizinin reytingleri düşük diye birkaç yüz fazla tık ya da RT almak için oyuncuları eleştirenler olsa da sorunun senaryoda olduğu ortada. Muhteşem Yüzyıl’ın reytingteki en kötü günlerine bakarsak dizinin 8 reytinglik bir kemik kitlesi olduğunu söyleyebiliriz. Dizinin finalinden sonra yapılan denek değişiklikleri reyting anlamında bu kitleyi budasa da MY Kösem’i bekleyen büyük bir kitle vardı. Zaten dizi senenin en iyi başlangıcını da yaptı.

Ancak dizinin senaryosu olayları ve karakterleri birbirine bağlamakta oldukça başarısız. 10. bölümü yayınlanacak dizinin ana karakteri Kösem dizinin ana karakterlerinden birçoğuyla diyoloğa bile giremedi. Kösem henüz Zülfikar Ağa ve Giray Kardeşlerle muhattap olmadı. Aynı haremde yaşadığı Fahriye ile bile karşılaşmadı. Derviş ve Halime ile ise zorunlu birkaç sahnesi oldu sadece. Kösem için bahsettiğim olay birçok karakter için geçerli.

Dizide göze çarpan başka bir olmamışlık ise haremdeki düzen. Kanuni dönemine göre oldukça sönük olan Sultan Ahmed dönemi Celali İsyanları dışında sarayın içinde geçecek yani haremdeki düzeni oturtmak şart. Dizideki harem harem değil yol geçen hanı olmuş. Birçok harem görevlisi olmasına rağmen Daye Hatun gibi düzeni sağlayan ya da Nigar Kalfa gibi herkesi idare edebilen bir kişi yok 7-8 harem görevlisi içinde.

Haremdeki asıl sorun ise Kösem. Muhteşem Yüzyıl’da 9.bölümde Hürrem 1 şehzade annesiydi ve bir diğer çocuğa da hamileydi yani bir sultandı. Bu güce rağmen en büyük derdi oğlunu görebilmekti. Mahidevran ile birkaç atışması dışında problem de çıkartmamıştı. Ancak MY Kösem’de Kösem karakteri Handan Sultan’a ve Halime Sultan’a laf atıyor, padişahı avcunun içine almış hatta devleti yöneten Safiye Sultan’ı bile alt edebiliyor belli noktalarda. Şimdiden bu gücü ele geçiren Kösem ileride ne elde edecek, devleti mi yönetecek? Devleti yönetmesi Kösem dışında gelişecek bir süreç akli dengesi olmayan padişahlar ya da küçük yaşta tahta çıkan padişahlar varken devleti Valide Sultanlar yönetiyor gelenek olarak. Yani Hürrem’in ancak 30’lu bölümlerde 3 şehzade 1 sultan annesi iken cüret edebildiklerini 15 yaşındaki Kösem yapabiliyor şu an. İzleyicinin gerçekten bu senaryoyu benimsemesini bekleyen yoktur herhalde.

Senaryodaki son hata ise herhangi bir güçlü erkek karakterin olmaması. Ahmet 13 yaşında tahta çıkan bir padişah güçlü bir karakter sergilememesi anlaşılabilir. Kadroda Derviş gibi bu işi onun yerine yapabilecek bir karakter var ancak o da Handan Sultan ve Giray kardeşler arasında pinpon topu gibi gidip geliyor. Kadroda joker niyetine kullanılabilecek Mete Horozoğlu ve Erkan Kolçak Köstendil gibi 2 erkek oyuncu var, iki isim de senaryoda etkisiz eleman tek icraatları hanedanın küçük üyelerini kurtarmak.

Dizinin bu reytinglerine rağmen iyi bir reklam geliri olduğu söyleniyor. 7. bölümü biter bitmez OSN aracılığıyla 24 Ortadoğu ülkesinde yayına başladı. Oradaki bölümlerde değişiklikler yapılmış. Yani yurtdışı pazarı da dizi için önemli. Şu an 30 ülkeye satılan dizinin Nisan’daki MİP TV Fuarı’nda bunun iki katı ülkeye satılması muhtemel OSN’deki başarısıyla.

Bundan sonrası için dizinin yapabileceği en iyi şey senarist değişikliği ya da daha hızlı akan bir senaryo. Tarihe göre Handan ve Derviş’in ölümüne az bir süre kaldı. Bu iki ismin ölümü ve Kuyucu Murat Paşa’nın diziye katılmasıyla senaryo resetlenebilir. Kuyucu Murat Paşa ile hem dizide az görülen devlet adamı eksikliği hem de güçlü erkek karakter eksikliği giderilebilir. Zülfikar Ağa ve İskender’e daha yüksek makamlar verilerek izleyiciyi sıkan yeniçeri sahneleri azaltılabilir. Ya da daha büyük bir zaman atlaması yapılıp Kösem,İskender ve Mehmet Giray hariç tüm ana karakterlerin öleceği döneme geçilip ölümlerden reyting beklenebilir.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sayfa da48 sorgu var. 1,314 saniyede yüklendi.