En Yeni Dizi Magazin Haberleri

Yayında Olan Diziler

Tüm Günlük Diziler Burda

Siyah İnci Dizisi – Star Tv

Meryem Uzerli’nin yeni dizisi tutar mı?

Dizi Magazin, Editörden 28 Şubat, 12:57'de eklendi

Meryem Uzerli’yi büyük imkanlarla razı edip Türkiye’ye getirdikten sonra, reyting alacak bir senaryo hazırlanamadığı için ertelenen dizi projesini “Muayene Masası”na yatırdık.

Dizinin Doğruları:
Dizinin en doğru tarafı şüphesiz ki Meryem Uzerli’nin başrolde olması. Zaten dizi (eskiden Türk Filimlerindeki gibi) belirlenen başrol oyuncusuna göre oluşturulmaya çalışılmaktadır. Meryem Uzerli’nin, “Muhteşem Yüzyıl”daki rolüyle hem Türkiye’de hem de arap dünyasında kazandığı ünününden faydalanmak için doğru bir karar.
Dizinin yapımcılığını, büyük bir arap prodüksiyon şirketinin Türkiye’deki ortağı olan 03 Medya ‘nın üstlenmiş olması, dizinin bütçesinin gerektiği kadar yüksek olabilmesini sağlayacağı için doğru .
Meryem Uzerli’ye başrolde eşlik edecek oyuncuların Murat Yıldırım ve Haluk Bilginer olması da iyi bir ana “cast”ın olduğunu gösteriyor.
Meryem Uzerli’yi dublaj oynatmanın , arap dünyasında değil ama Türkiye’de ters tepeceği, oynadığı karakterin inandırıcılığını kaybedeceğini bilerek, onu (yine Muhteşem Yüzyıl’da olduğu gibi) yarım yamalak Türkçe bilen bir yabancı olarak oynatmak da doğru bir karar.

Dizinin Yanlışları:
En önemli yanlış, “dizinin türü”nde. Meryem Uzerli’nin, günlük hayatta neşe dolu cıvıl cıvıl halini bilmemize rağmen, onu bir komedi dizisinde değil de, ağır bir aşk dramı içinde görmeye çalışmak oldukça yanlış.
İkinci yanlış da dizinin hikayesinde. Zengin bir adam (Haluk Bilginer), hastalığını gözlerden uzak tedavi ettirmek için Almanya’ya gider; oradaki hastanede çalışan hemşire (Meryem Uzeli)’ye aşık olur ve onu Türkiye’ye götürmek ister. Ancak, hemşire onun bu teklifini kabul etmez. Adam da Türkiye’ye döndükten sonra manevi evladı (Murat Yıldırım)’a, Almanya’ya gidip o hemşireyi Türkiye’ye gelm esi için ikna etmesini söyler. Manevi evlat, Almanya’ya gider ama hemşireyi görüp aşık olur. Bu hikayede, “aşkı memnu”daki gibi bir aşk üçgeni düşünülmüş, ancak çok önemli hatalar yapılmış. Birincisi, o dizide “Bihter” “Adanan Bey”le evlenmiş, oysaki bu dizide “Hemşire” adamı reddediyor. “Zengin adam”ın ikna edemediği bir genç kızı, ikna etmesi için genç bir delikanlıyı yollaması oldukça sevimsiz bir durum. Biz, “aşkı memnu”da “Adnan Bey”i madur olarak görüyorduk, ancak buradaki adam oldukça yanlış bir aşkı zorluyor gibi görülüyor. “Evlatlık”ın “hemşire”ye aşık olduğunu gördüğü andan sonra da o adama, iki sevgilinin arasından çekilip hatta onları kendi eliyle evlendirmesi beklenir; yok onu yapmazsa da “kötü adam” karakteri olarak dizide iki aşığın peşinden kötülük yapmak için koşturup durması gerekir.
Bu durumda üçüncü yanlış da senaryoda ortaya çıkıyor. Çünkü kısır ve anlamsız bir hikayeyi uzun uzun senaryolaştırmak oldukça zordur. Zaten, bu dizinin sürekli ertelenmesinin nedeni de bu hikayeden çıkan senaryoların beğenilmemiş olmasıdır. Şimdiye kadar 9 senaryonun yazılıp çöpe gittiğini düşünürsek, hikayenin kısırlığını daha iyi anlamış oluruz.

Kısaca özetlemek gerekirse:

Meryem-Uzerli-murat-yildirim
Meryem Uzerli, “Muhteşem Yüzyıl”da kazandığı şöhreti, reyting almayacak bir dizide harcamak istemez. Böyle bir dizide oynamaktansa, sadece reklamlarda boy göstererek ününü devam ettirmek Meryem Uzerli için daha doğrudur. Hal böyleyken, bu kısır dram-aşk hikayesi yerine, Meryem Uzerli’nin neşeli ve eğlenceli halinden istifade ederek bolca sevilip reyting alacak bir komedi-aşk hikayesi işlense çok daha iyi olacaktır.
Benden söylemesi.
Dizi Profesörü

Yorumlar

Yazıya 2 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

mehmetcan 28 Şubat 2015

harikaaaa ya konusu bile cezp etti bu dizi merakla bekliyorummm

merve 28 Şubat 2015

çok sıkıcı gibi duruyor. ilk üç bölüm izlenir.

Sayfa da53 sorgu var. 1,229 saniyede yüklendi.