En Yeni Dizi Magazin Haberleri

Yayında Olan Diziler

Tüm Günlük Diziler Burda

Siyah İnci Dizisi – Star Tv

Muhteşem Yüzyıl’a İngiliz Yorumu

Dizi Magazin 10 Aralık, 13:32'de eklendi

Haftalardır Türkiye gündemini meşgul eden ‘Muhteşem Yüzyıl’ dizisi tartışmalarına New York Times’ın ardından İngiliz gazetesi Guardian da katıldı.

İngiltere’nin saygın gazetelerinden Guardian ‘ülkenin politikacılarını kızdıran Türk dizisi’ başlığı kullandığı yazısında, Türkiye Başbakan’ı Erdoğan’ın bile dizinin Kanuni’yi kötülediğini düşündüğünü yazarak bu eleştirilerin tarihi şahsiyetlerin yanlış tanıtılmasını yasaklayan bir yasa çıkarılmasına varabileceğini belirtti.

Milliyet gazetesinin aktardığı habere göre Başbakan Erdoğan’ın eleştirilerinin de içinde bulunduğu tartışmaların dizideki Kanuni’nin gerçek Kanuni’yi yansıtmaması ile ilgili olduğu belirtilen yazıda ‘dizideki Süleyman, Muhteşem Süleyman’dan çok, seks düşkünü Süleyman’ yorumu yapıldı.

Dizi ile ilgili mizahi soru ve yanıtların verildiği yazıda, Osmanlılar’ın ‘Kanun yapıcı’ herkesin de ‘Muhteşem’ adını verdiği Kanuni Sultan Süleyman’dan 1520 yılından ölümüne kadar merkez Avrupa’nın neredeyse tamamını, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’yı fetheden, Osmanlı yönetimini yeniden organize eden, ziraati ve hukuk sistemini düzenleyen ve sanatı teşvik eden bir padişah olarak söz edildi.

Gazete yazısında, Türkiye’de bir milletvekilinin Erdoğan’ın tarihi olayları ve kişileri yanlış tanıtımlara yasak getirme teklif yasasını desteklediğini yazarak şöyle devam etti: ‘Diğer yandan da Erdoğan’ın düşmanları Erdoğan’ın, Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu laik cumhuriyet için tehlike oluşturan otoriter Osmanlı değerlerini uygulamaya koymak adına bu tartışmayı kullandığını savunuyor’.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.

Sayfa da51 sorgu var. 1,432 saniyede yüklendi.
mersin bayan escort