En Yeni Dizi Magazin Haberleri

Yayında Olan Diziler

Tüm Günlük Diziler Burda

Siyah İnci Dizisi – Star Tv

O Hayat Benim Yanına Bir Kutu Ağrı Kesici

Dizi Magazin, Editörden 6 Ocak, 11:10'de eklendi

Çünkü kafa patlatan, beyaz ve onlarca sayfayı doldurmak zorunda olan kişilerdir senaristler ve yarası gibi geceleri yazarlar çoğunlukta.

Senarist denilen kişi aslında iyi bir komutandır. Devamlı B-C-D planları olan, stratejileri olan bir komutandır ve tek bir derdi vardır; reyting savaşından çok az kayıpla kurtulmak ya da savaşı açık ara kazanmak. Açık ara kazanmak için ise senaristlerin bir takım gizli silahları vardır. Mesela bağırarak konuşan karakterler. Biz genelde toplum olarak bağırarak konuşmayı ve gürültüyü severiz. Gerçi bir süre sonra başımız ağrımaya başlar ama yine de severiz. Sonra anlamsız, manasız, tutarsız uzun diyalogu olan karakterler. Neredeyse monolog halini almış diyaloglu karakterler. Bu ikisi reytingde bence en güçlü gizli silahlardır.

“O Hayat Benim” isimli dizi başladığından beri yersiz, tutarsız ama duruma göre alçalan ve yine duruma göre yükselen, bağırarak konuşan karakterlere şahit olduk. Ve bu bir süre sonra dizisin en güçlü silahı haline geldi. Öyle ki, senaristler bu silahı nerede kullanacaklarını çok iyi öğrendiler. Ama işin süresi biraz abartılınca zamanla baş ağrısına ve sinir bozucu durumlara kadar da gitmedi desek yalan olur. Tabi birde Efsun karakterinin abartılı oyunu ve insanı bayacak şekilde yine abartılı diyalogları bence yeterince can sıkıcı. Bahar’ın da aksine uyuz bir şekilde konuşması da ayrıca sıkıcı ve sinir bozucu… Tabi Yeşim Ceren Bozoğlu’nun artık abartıyı abartmasıyla hayat verdiği karakterde, sıkma noktasına geldi bence. Dizi de 3 abartılı karakter var ama işin cılkını çıkaran ise sadece Efsun karakteri. Tamam. Dizi özet ve reklamlar hariç neredeyse 3 saate yakın. Yani neredeyse 3 Sinema filmine eş değer bir yayın süresi var. Haliyle o süreninde bir şekilde dolması gerekiyor. Eeee, hikâyede artık tıkandığına göre, Efsun’un bol çene yapması ve müşteriyi oyalaması gerekiyor. Buna da tamam. O zaman karşısındaki zavallı adamlara da biraz daha uzun diyalog yazın. Akşam Cem Kılıç’a bir sayfadan fazla konuştu ama Cem Kılıç iki kelimeyle cevap verdi. O zaman hem seyircinin kafası şişiyor hem de sinir bozucu ve çok konuşan bir kadın imajı ortaya çıkıyor. Bence herkesin dizi başladığında yanına en az bir kutu ağrı kesici alması gerekli. Ben şanslıyım bu konuda. Çünkü dizi seyretmekten uzun zaman önce vazgeçtim. Sadece arada bir salona girip, sohbet etmek için geldiğimde diziye o arada bakıp, sonrada ağır bir baş ağrısıyla odama geçiyorum. Lütfen biraz daha seviyeyi düşürelim. Bu dizi bir şekilde sezon sonuna kadar yüzleri güldürür. Telaşlanmaya gerek yok.

Tabi birde yüzleri gülmeyen ama bunu kendileri isteyen zihniyetler de var. Onlarda ısrarla, inatla ve neredeyse gıcıklığına aynı işleri yapma peşindeler. Şunu gördüklerini ama bilerek göz ardı ettiklerini düşünüyorum. Bu sezon dizi fazlalığı var. Hala başlayacak ve başlaması için çekilen bir sürü dizi var. Buna rağmen yine aynı şeyi neden yaptıklarını veya neden yapmakta ısrarcı olduklarını merak ediyorum. Bir kutu ağrı kesici de bu zihniyetle iş yapanlara yazıyorum. Bence sezon sonunda çok ihtiyaçları olacak.

Saygılarımla.

Arslan Yıldız.

[email protected]

Yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

alya 06 Ocak 2015

ne kadar haklisiniz. bazilari bagirmayi, bogure bogure aglamayi oyunculuk saniyor. is sessiz cigliklari yansitmakta. maalesef bazi senaristlerde buna canak tutuyor. diziler hos vakit gecirtecegine eziyet yapiyor. neyse taktir izleyecilerin, ben almayayim.

Sayfa da50 sorgu var. 3,726 saniyede yüklendi.