En Yeni Dizi Magazin Haberleri

Yayında Olan Diziler

Tüm Günlük Diziler Burda

Siyah İnci Dizisi – Star Tv

Ölümsüz Savaşçı Pazar Günü Star Tv’de

Tv'de Sinema 8 Haziran, 13:12'de eklendi

ÖLÜMSÜZ SAVAŞÇI

Orjinal İsmi  : Beowulf

Yönetmen    : Robert Zemeckis,       

Oyuncular             : Ray Winstone (Beowulf), Angelina Jolie (Grendel’ın Annesi),   Anthony Hopkins (Hrothgar),  John Malkovich (Unferth)… 

Türü                   : Fantastik,  Macera   

Yapım Yılı     : 2007 / ABD

 

Oscar ödüllü yönetmen Robert Zemeckis tarafından özel bir teknoloji kullanılarak beyazperdeye aktarılan dünyaca ünlü kahramanlık destanı Beowulf/Ölümsüz Savaşçı, TV’DE İLK KEZ Star’da.

Beowulf’un en önemli özelliği yönetmen Robert Zemeckis’in hareket yakalama (motion capture) tekniğini kullandığı yapımlardan biri olması. Bu yöntem, gerçek oyuncu performanslarının üzerine animasyon görüntülerin bindirilmesi ile elde ediliyor. Bu teknik sayesinde animasyonda bütün oyuncuların yüz hatları seçilebiliyor.

Film, aynı adlı eski bir Anglosakson destanından uyarlama. İngilizler’in en eski destanı olarak bilinir. Beowulf adındaki güçlü bir İskandinav (Geat) savaşçısını konu alıyor. Bewulf, epik ve fantastik türün en iyi örneklerinden biri olarak değerlendiriliyor.

Fantastik Filmlerin Usta İsmi: Robert Zemeckis

Oscarlı pek çok unutulmaz filme (Geleceğe Dönüş serisi, Forrest Gump, Yeni Hayat (Cast Away) imza atmış olan yönetmen Robert Zemeckis, Angelina Jolie, Anthony Hopkins, Robin Wright Penn, John Malkovich, Ray Winstone gibi başarılı isimlerden oluşan güçlü kadroyla yine unutulmaz bir filme imza atmış…

Dev yapım Türkiye’de 2007’de sinemalarda gösterilmiş ve 300.000’i aşkın seyirciyi salonlara çekmeyi başarmıştı.

Beowulf, İngilizcenin, İngiliz edebiyatının ve tarihinin en önemli belgelerinden biri kabul edilmektedir. Orjinalinde eski İngilizce olmasına rağmen kahramanları İngilizler değil, onların kuzey Avrupalı atalarıdır. Geçmişten bugüne en iyi ulaşan destanlardan olan “Beowulf”, Batı Sakson diliyle yazılmış, yazarı bilinmeyen, tek bir el yazması halinde kalan (British Museum’da), 1805’te adı konulan ve ilk baskısı 1815’te yapılan bir eser. Cesaretiyle kahramanlaşan Beowulf’un kaderinden kaçamayışını anlatan uzun, trajik bir ağıt niteliğini koruyan film destanın etik ve dini boyutunu güncelleştirerek yansıtıyor.

Konusu;

Beowulf, güçlü ve korkusuz bir savaşçıdır. Bütün şehirleri kana bulayan Grendel’le başa çıkabilecek tek kişi Beowulf’tur. Kahramanımız, ejderhada ölümcül yaralar açar… Fakat Grendel’i yenmek, kabusun bitmesine yetmeyecektir.  İntikam duygusu ile yanıp tutuşan Grendel’in annesi, krallığın ve Beowulf’un Grendel’den çok daha tehlikeli düşmanıdır. Bu korkuç savaşın galibi kim olacak? Beowulfun cesaret ve kahramanlıkları kaçınılmaz kaderini değiştirmeye yetecek mi?

Eleştirmenler ne dedi?

Hollywood sinemasının heyecan veren örneklerinden olan filmi sinemaseverler için eleştirmenlere sorduk. Sevin Okyay ve Alin Taşçiyan şunları söyledi:

Sevin Okyay

Avrupa’nın en eski destanlarından “Beowulf”tan esinlenen bir filmin senaryosunu, Neil Gaiman ve Roger Avary’ye teslim etmek parlak bir fikir. Robert Zemeckis ise, kendi tekniği sayılabilecek “performans yakalama”yı başarıyla kullanmış. “Beowulf/Ölümsüz Savaşçı”, destandan biraz farklı ama daha heyecanlı, kadrosu da çok zengin.

Alin Taşçıyan

Eski İngilizceden bugüne en iyi biçimde ulaşan destan olan “Beowulf” artık modern zamanların  da efsanesi. Gerçek oyuncuların hareketlerini taklit eden motion capture tekniğiyle gerçekleştirilen “Beowulf: Ölümsüz Savaşçı” son derece ilginç bir seyirlik. Ekrandaki “Beowulf” kağıt üzerindeki “Beowulf” kadar büyüleyici değilse de izlemeyi okumaya yeğleyen genç kitlenin yanı sıra edebiyat ve mitoloji meraklılarını etkileyecek nitelikte bir film…

Cesaretiyle kahramanlaşan Beowulf’un kaderinden kaçamayışını anlatan uzun, trajik bir ağıt niteliğini koruyan film destanın etik ve dini boyutunu güncelleştirerek yansıtıyor… İnsanın bütün zaaflarını; güce, şan şöhrete, servete, şehvete, güzelliğe düşkünlüğünü ve yalancılığını sergiliyor. Kahramanlığı bilgeliğe, günahı erdeme değişmesinin bedellerini nasıl ödeyebileceğini günümüzün diline çeviriyor.

 [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=v9qpqyO_dmU[/youtube]

Yayın Günü: 10 Haziran  Pazar

Yayın Saati: 20.00

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sayfa da56 sorgu var. 1,053 saniyede yüklendi.