En Yeni Dizi Magazin Haberleri

Yayında Olan Diziler

Tüm Günlük Diziler Burda

Siyah İnci Dizisi – Star Tv

Reyting Sisteminin Büyük Sınavı

Dizi Magazin, Editörden, Manşet 18 Ocak, 21:03'de eklendi

AGB’nin feshedilmesinden sınra 3 yılda 3 farklı reyting ölçüm şirketi girdi hayatımıza. (SBT resmi olmasa da sonuçlarına bakarak diziler-programlar yayından kaldırıldı yani pratikte resmi bir şirketti.)

Son 2 yılda büyük umutlarla başlayan ya da sağlam proje olarak görülen birçok dizi reytingte hüsrana uğradı. Bunun ilk nedeni olarak star sisteminin çöktüğü artık senaryonun önemli olduğu iddiası konuşuluyor. Son örnek Beren Saat ve MY Kösem dizisi. Aynı oyuncu 2.5 yıl önce İntikam isimli diziye başlamış ve dizi total 7, AB 8 reyting ortalama tutturmuştu ilk sezon.  Orjinalini izlediğim için biliyorum, İntikam dizisi orjinalinin üstüne hiçbir şey koymadan 40 dakikalık senaryoyu her hafta 120 dakika olarak sunmuştu izleyiciye. Yani tamamen sahneleri uzatarak, bol bakışmalı sonlarla dizi doldurulmuştu buna rağmen Beren Saat adı diziyi ilk sezon taşımayı bilmişti. Şimdi aynı oyuncu MY Kösem’e geldi ve dizi totalde kımıldamadı desek yeridir (0.6 artmış). AB ve ABC1 de ise 1 bölümlük bir artış olmuş. Şimdi şu anki sonuçlar doğruya ve star sistemi çöktüyse aynı ölçüm şirketinin 2013’teki sonuçlarını geçersiz mi sayacağız, o zamanki sonuçlar doğruysa şu ankilerde mi hata var?

Reyting dışındaki diğer rakamlara bakıyoruz. Son yayınlanan ünlülere güven endeksine baktım. Listede 4 oyuncu var: Kenan İmirzalıoğlu, Beren Saat, Kıvanç Tatlıtuğ ve Hülya Avşar. Sosyal medyada en beğenilen isimlere bakıyoruz: Beren Saat, Hazal Kaya ve Tuba Büyüküstün.(bu isimleri genel olarak beğenenler yurtdışında) Türkiye’den en beğenilenler ise Çağatay Ulusoy, Serenay Sarıkaya ve Hülya Avşar. Reklamcıların güvenip de en büyük kampanyaları en yüksek ücretlerle sunduğu oyunculara bakıyoruz: Beren Saat, Kıvanç Tatlıtuğ, Kenan İmirzalıoğlu ve Meryem Uzerli. Basında en çok haber olan isimler ise: Kıvanç Tatlıtuğ, Beren Saat, Meryem Uzerli ve Necati Şaşmaz. Yani oyuncuları beğeniriz, takip ederiz,güveniriz, reklamlarını izler milyonlar kazandırırız, haberlerini okuruz ama dizilerini izlemeyiz sonucu çıkıyor bu tablodan.

Türk dizilerinin yurtdışına ihraç edilmesinin ardından dizilerin Türkiye’deki reytinginin sağlamasını yapabileceğimiz veriler gelmeye başladı. Ekim ayındaki MİPCOM Fuarı’nda dünyada en çok izlenen Türk dizileri; Muhteşem Yüzyıl, Binbir Gece, Ezel ve Aşk-ı Memnu olarak açıklandı. Dünyada en çok izlenen 15-20 Türk dizisine bakacak olursak hepsi Türkiye’de iyi reyting almış diziler. (Gümüş hariç) Ancak şu an Türkiye’de en çok izlenen dizilerden sadece Paramparça yurtdışında aynı ilgiyi görüyor diyebiliriz. Karagül dizisi birçok ülkede Paramparça gibi izlense de diğer ülkelerde gündüz kuşağında yayınlandığı için çok yüksek reytingler alamamış. Diğer diziler için durum daha da kötü.Dizilerin yayınlandığı 80’i aşkın ülkenin izleyici durumu Türkiye ile aynı; kadın izleyiciler sistemin domine ediyor. Ancak sonuçlar Türkiye ile farklı.

Eski ve yeni diziler arasındaki uçuruma en büyük örnek belki de Diriliş Ertuğrul dizisi. Dizinin Romanya’da kasım ayında 0.9 ortalama tutturmuş ve 30 dizi içinde 24.sırada yer almış. Paramparça dizisi 2. , Fatih Harbiye 3. ve Kurt Seyit ve Şura da 5. sırada yer almış. Dizinin reytingi Fatmagül’ün Suçu Ne? ve Muhteşem Yüzyıl gibi dizilerin tekrarlarının bile gerisinde. Dizinin yayınlandığı diğer ülkeler Pakistan ve Endonezya’da da sonuçlar pek parlak değil. Yurtdışı başarısı konusunda adını pek duymadığımız Asla Vazgeçmem, Endonezya’da  iyi reytingler alırken Diriliş ilk 20’ye bile girememiş. Eski sistemin  en iyileriyle yeni sistemin en iyileri arasındaki fark bu kadar belirgin yani.beren-kenan

TNS gelmeden önce son 3 dizilerine bakarak reytinge etkisi var diyebileceğimiz 3 isim vardı. Bunlardan Beren Saat gitti, geriye kaldı iki isim: Kenan İmirzaıloğlu ve Halit Ergenç. 2 isim de 20 yıl boyunca reyting konusunda hiç sorun yaşamadan ekran maceralarını sürdürdü. Halit Ergenç’in rolüne nasıl hazırlandığını Kanuni Sultan Süleyman rolü için 1.5 yıl hiçbir iş kabul etmeyip sadece dönemi anlatan kitapları incelemesinden biliyoruz. Ayrıca oyuncunun rol aldığı hiçbir dizinin reyting ortalaması 10 reytingin altına düşmemiş. Kenan İmirzalıoğlu da daha önce 2 kere  çalıştığı ve başarıya ulaştığı yapım şirketi ve yine önceden çalıştığı senaristlerle çalışacak gibi. Önümüzdeki sezon iki ismin dizileri izleyicinin aklını çelmeye çalışırken reyting sistemi de büyük bir sınava tabi tutulacak.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sayfa da51 sorgu var. 1,268 saniyede yüklendi.