En Yeni Dizi Magazin Haberleri

Yayında Olan Diziler

Tüm Günlük Diziler Burda

Siyah İnci Dizisi – Star Tv

Sevilen Dizi Oyuncuları Bu Oyunda Buluştu

Dizi Magazin 23 Şubat, 16:56'de eklendi

Festen(Kutlama), Dogma 95 hareketinin  ilk filmi olup Cannes Film Festivalinde jüri özel ödülü ve bağımsız festivallerde

birçok ödül aldı.Yapısal olarak tiyatroya çok yatkın olan film,David Eldridge tarafından oyunlaştırıldı.

Festen(Kutlama), 22 Ocaktan beri Ece Dizdar’ın çevirisi ve Murat Daltaban’ın rejisiyle, DOT tarafından Koleksiyon’un Sarıyer kampüsünde sahnelenmekte. Oyundaki şarkılar ve geri plandaki müzik de etkileyici. Müzikler Hakan Günday ve Uygur Yiğit imzalı olup, Elvin Aydoğdu ise  şarkıları söylüyor.

Kadroda ,TV dizilerinden tanıdık yüzler var ;

‘Ezel’den  İpek Bilgin ve Rıza Kocaoğlu

Leyla ile Mecnun’dan Köksal Engür

‘Canım Ailem’den  Şebnem Bozoklu

‘Fatmagül’ün Suçu Ne?’den  Murat Daltaban

‘Kavak Yelleri’nden Cemil Büyükdöğerli

Bizim Evin Halleri’nden Berfu Öngören

Hesaplaşma’dan  Mehmet Esen

‘Gönülçelen’den  Umut Kurt

‘Aşk ve Ceza’dan  Enis Arıkan

Benim Annem Bir Melek’ten  Mert Öner

Balkan Düğünü’nden   Elvin Aydoğdu

Şüphe’den  Begüm Benian

Pınar Töre,Su Olgaç,Seda Yıldız,İdil Arkut Malman ve Uygur Yiğit diğer oyuncular.

Festen(Kutlama) , varlıklı bir ailenin şehir dışındaki malikânesinde babanın 60. doğum yıldönümü kutlamalarında yıllardır gizli kalmış sırların  ortaya dökülmesini anlatır. Öykü, aile içi taciz, ırkçılık, yabancı düşmanlığı,   ikiyüzlülük ; üst hikâyede de otorite istismarı, otoriteye tapınma, iktidarın gücünü kullanma biçimi gibi konularla iç içe ilerliyor..

DOT’un genel çizgisinin dışındaki fark , 150 izleyicilik bir mekan ve 18 kişilik oyuncu kadrosu. Hikaye ve mekan arasında muhteşem bir ilişki var. Bir oyun bir mekana ancak bu kadar yakışır. Murat Daltaban’ın mekânı kullanımı  dâhiyane.Her metrekareyi,  çadırın içini, dışını, bahçe duvarlarını kullanarak müthiş bir dünya yaratmış. Koleksiyon’un çadırı iç oyun alanı olarak düzenlenmiş. Bahçeye girdikten sonra şehirden uzakta olduğunuz, oyun akmaya başladıktan sonra da tıpkı oyun kişileri gibi ‘babanın’ 60’ıncı yaşgünü kutlaması için malikaneye davetli olduğunuz hissine kapılıyorsunuz. Merdivenlerde başlayan oyunu bir süre açık havada  izledikten sonra oyuncuların ‘evlerine’ (çadıra) girmeleriyle biz ‘davetliler’(seyirci) de çadırda yerimizi  alıyoruz.

İç mekâna (çadıra) girdiğimizde kocaman bir  ziyafet sofrasının hazırlanışını izliyoruz.Oyun alanı izleyicilerle iç içe ve dizdize. Amaç,çerceve tiyatronun dışına çıkıp,seyircinin nefesiyle karışmak ,müdahale edemeden tanıklık etmek yine .

Ziyafet masasının arkasındaki  koca yatak, kardeşlerin yerleştiği üç odayı simgeliyor..Oyun alanı şeffaf bir perdeleme ile  arka bahçeye acılıyor ve oyun kimi zaman bu dış mekanda devam ederken bizler içeriden izlemeye devam ediyoruz.

televizyon-dizisi.com

Festen,son yılların en önemli tiyatro olaylarından biri. Bir buçuk saat boyunca,parıltılı  bir ailenin üzerinden  şiddet, ensest, taciz, ırkçılık ve ayrımcılığı izlerken rahatsız oluyoruz..Görmemezlikten, duymamazlıktan geldiğimiz gerçekler suratımızda tokat gibi patlıyor.Sistemin ve güçlünün diğerlerine yaptığını sert dille anlatan bu hikayede,düzen eleştirisi ve sistem tartışması var.

DOT deneyiminin vazgeçilmezi ,oyundan dayak yemişcesine bitkin ve ,ruhen  yorgun olarak  dağılıyoruz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sayfa da48 sorgu var. 1,236 saniyede yüklendi.