En Yeni Dizi Magazin Haberleri

Yayında Olan Diziler

Tüm Günlük Diziler Burda

Siyah İnci Dizisi – Star Tv

‘Toprağın Çocukları’ 70 yıl aradan sonra Köy Enstitülerini yeniden canlandırıyor…

Kanallar, Sinema 26 Temmuz, 14:41'de eklendi

 

 

 

 

 

 

“TOPRAĞIN ÇOCUKLARI” 70 yıl aradan sonra Köy Enstitülerini yeniden canlandırıyor

Türkiye’nin en önemli geçmiş sorunlarından birisini olan Köy Enstitülerini ele alan “Toprağın Çocukları” filminin çekimlerine Ankara‘nın Elmadağ İlçesinde bulunan Hasanoğlan Mahallesinde 01
Ağustos tarihinde başlanacak.

Bir ay sürecek çekimler için 600 dönümlük Hasanoğlan Köy Enstitüsü Yerleşkesi film setine dönüştürüldü.

Yapılan restorasyon ve çalışmalarla dönemine uygun hale getirilen çevre, çekim sonrası okulda okuyan öğrecilerinin kullanımına sunulacak.

1944 yılı sonlarında Köy Enstitüsü öğrencilerinin eğitim serüveninin yanı sıra bir aşk hikayesinin de anlatıldığı filmin öykü ve senaryosunu Dilşah Özdinç  yazdı, yönetmenliğini ise Ali Adnan Özgür yapıyor.

Görüntü yönetmenliğini Yusuf Aslanyürek, genel sanat yönetmenliğini ise Ezel Akay’ın üstlendiği filmin geniş bir oyuncu kadrosu  ise ;

Erkan Can, Meral Çetinkaya, Ufuk Bayraktar, Şebnem Sönmez, Türkü Turan, Menderes Samancılar,
Müge Boz, Serdar Genç ve Bahtiyar Engin ’den oluşuyor.

Şubat 2012 de vizyona girecek “Toprağın Çocukları “filminin bir diğer özelliği ise Köy Enstitüleri konusunu ele alan ilk uzun metraj film olmasında. Filmin yapımcısı , Yapımhane (Erkan Can ve Tamer Çiçek) amaçlarının ; “Dün reddettiğimiz, bugün UNESCO’nun örnek eğitim modeli olarak dünyaya önerdiği eğitim sisteminin hatırlanması ve köylünün verdiği aydınlanma savaşını yeniden
canlandırmak “ olduğunu vurguluyor.

İlhan Bosut _ televizyon-dizisi.com

 

“KÖY  ENSTİTÜLERİ “ NEYDİ ???

Cumhuriyetin ilk kurulduğu yıllarda Türkiye’de okuma yazma oranı % 5 lerde iken nüfusun %80’lik bölümü köylerde yaşıyordu. Anadolu‘nun okulsuz ve öğretmensiz olduğu gerçeği gözönüne alınarak,Başbakan İsmet İnönü‘nün himayesinde, Millî Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel tarafından İsmail Hakkı Tonguç‘un çabalarıyla köylerden ilkokul mezunu zeki çocukların bu okullarda yetiştirildikten sonra yeniden köylere giderek öğretmen olarak çalışmaları düşüncesiyle  Köy Enstitüleri kuruldu.

Geleneksel öğretmen okullarında yetişmiş öğretmenler için köylerde öğretmenlik yapmak, istenerek yapılacak bir görevden çok zorunluluk olarak algılanıyordu. Köy Enstitüleri’nin kurulması ve yaygınlaşması konusunda pedagoji uzmanı Halil Fikret Kanad, zorunluluktan değil özveriyle öğrenci yetiştirecek köye göre öğretmen fikrini savunmuştu.

17 Nisan 1940 tarihinden  başlayarak , tarım işlerine elverişli geniş arazisi bulunan 21 bölgede köy ilkokullarına öğretmen yetiştirmek üzere Köy Ensititüleri açıldı. Öğretmenler köylülere hem eğitim verecek, okuma yazma ve temel bilgileri kazandıracak hem de modern ve ilmi tarım tekniklerini öğretecekti. Kitaba deftere dayalı öğretim yerine iş için, iş içinde eğitim  ilkesi tatbik ediliyordu. Her köy enstitüsünün kendisine ait tarlaları, bağları, arı kovanları, besi hayvanları, atölyeleri vardı. Köy enstitüsünü bitiren bir öğretmen sadece bir ilkokul öğretmeni olmuyor aynı zamanda ziraatçilik, sağlıkçılık, duvarcılık, demircilik, terzilik, balıkçılık, arıcılık, bağcılık ve marangozluk konularını da uygulamalı olarak  öğreniyordu.

Hasan Ali Yücel, dünya klasiklerini Türkçe’ye  tercüme ettirmişti. Köy enstitüleri öğrencileri her sene 25 tane klasik romanı okumakla yükümlüydü. Köy öğretmenleri en az bir tane müzik aletini çalmasını da öğreniyordu.

Aşık Veysel  köy enstitülerinde müzik derslerinde öğrencilere bağlama çalmasını gösteriyordu. Hasanoğlan Yüksek Köy Enstitüsü’ndeki derslere Ankara Konservatuvarı öğretmenleri geliyordu. Köy  kökenli öğrencilerden kurulu orkestralar müzik eserlerini seslendiriyordu.Enstitüde, yönetmenliğini Cüneyt Gökçer‘in yaptığı ve sergilenen  tiyatro oyunları  :Molière‘in Zoraki Tabip ve Kibarlık Budalası adlı oyunları, Sofokles‘in  Kral Oedipus‘u, Gogol‘ün Müfettiş‘i ve Shakespeare‘in  Bir Yaz Gecesi Rüyası adlı oyunlardı.

Duvar ören, tarım , marangozluk, demircilik yapan, aynı zamanda dünya klasiklerini
okuyan, müzik ve tiyatro ile  ruhunu güzelleştiren mutlu ve kendilerine güveni olan insanlar yetişiyordu. Köy Enstitüleri eğitim modeli, bireylere olayların farkına varabilme yetisi kazandıyordu. Anlıyor, düşünüyor, sorguluyor ve üretiyorlardı. Köy Enstitüleri açıldığında zamanın Amerikan hükümetinin hazırladığı istihbarat raporunda “Dikkatli olun Türkler büyük bir eğitim atılımıyla geliyor” denilmekteydi.Nihayet 1954 yılında soğuk savaş mantığı sahipleri, geleceğe yönelik ,yetişmiş insan yetiştirme projesini  engellemek için  Köy Enstitüleri’nin kapanmasına karar verdi. Bu tarihten sonra eğitimin felsefesi değişmiş, köylerdeki kültürel ağırlıklı eğitim ,yerini ezberci eğitime bırakmıştır. Cumhuriyetin temel hedefi olan köylü, aydın çiftçi olmak yerine
sorunlarını devlete iletemeyecek kadar yalnız ,aciz ve çaresiz kalmıştır.

Kapatıldığı yıla kadar Köy Enstitülerinde 1.308 kadın ve 15.943 erkek toplam 17.251 köy öğretmeni yetişmişti.

Fakir Baykurt, Ali Dündar, Ümit Kaftancıoğlu, Talip Apaydın, Mahmut Makal,
Mehmet Başaran,
Pakize Türkoğlu, Hatun Birsen Başaran, Mehmet Uslu ve Dursun Akçam gibi önde gelen yazarlar ve düşünürler bu okullarda yetişmişlerdir.

 

 

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sayfa da56 sorgu var. 1,101 saniyede yüklendi.