En Yeni Dizi Magazin Haberleri

Yayında Olan Diziler

Tüm Günlük Diziler Burda

Siyah İnci Dizisi – Star Tv

Türk Malı dizisini bekleyen tehlike

Tv'de Bu Hafta 13 Temmuz, 10:46'de eklendi

Abiye Kuzu - Erman Kuzu - Türk Malı

Dizinin senaristi ve yönetmeni Tayfun Güneyer, geçen hafta HT Magazin’e verdiği röportajda Türk Malı’nı “berbat bir aile” olarak kafasında tasarladığını söylemişti. Giderek “fenomen” sit-com’lar arasında yerini almaya doğru hızla giden Türk Malı’nın başarısının sırrı, Güneyer’in belirttiği gibi projenin konseptinde mi, yoksa özellikle Binnur Kaya’nın lokomotif olduğu Şafak Sezer’in de önemli katkı yaptığı oyuncuların marifetinde mi?

Türk Malı’nın en dikkati çekici yanı, Binnur Kaya-Şafak Sezer ikilisinin bir arada düşünülmüş olmasıdır. Hatta bu ikilinin oluşturduğu kimya, Türk Malı’nın konseptini aşabilmeyi başarmış görünüyor. Yani son zamanların “olay” sit-com’u Türk Malı’nın reyting başarısını konseptinden çok, iki başrol oyuncusunun hünerlerinde aramak gerekiyor. Bu nedenle Türk Malı, “Bir Demet Tiyatro”, “Tatlı Hayat”, “Dadı”, “Çocuklar Duymasın”, “Avrupa Yakası” gibi başarılı sit-com’ların kulvarında değil henüz. Sözkonusu başarılı sit-com’lar, gerek içerikleriyle gerekse oyuncu kadrolarının canlandırdığı zengin tiplemelerle baştan sona büyük bir keyifle izlenmişlerdi.

Türk Malı’nda Abiye-Erman Kuzu karakterlerinin yanında yeterince “köşeli” ve de renkli karakterler yok aslında. Bu nedenle Türk Malı’nın diğer başarılı sit-com’larda olduğunun aksine uzun bir süre ekranda kalamama riski ileride Tayfun Güneyer’e kabus senaryoları yaşatabilir. Bu kısırlık, diziyi monotonlaşma sürecine ister istemez sokabilir. Monotonlaşma tehlikesine karşı koymak için daha derinlikli ve sürükleyici tekstlere ve köşeli, renkli yeni tiplemelere ihtiyaç var. Böylelikle Türk Malı’nın daha uzun yıllar ekranlarımıza gelmesi mümkün olabilir.

“Türk Malı” ismi, Tayfun Güneyer’in diğer bir artısı. Çünkü pek çok dizi ve sit-com’un arasından bu isimle sıyrılmak çok kolay bir hale gelmiş. İzleyicinin kafasında bir imaj oluşturmak açısından dizi ya da sit-com isimlerinin büyük önem taşıdığı artık herkesin malumu.

Tabii bir de Türk Malı’nın “rap” formundaki müziğinin ve sözlerinin de hakkını vermek lazım. Türk Malı’nın müziği de ona bir hayli sempati kazandırmışa benziyor. Melodiyi etrafınızda mırıldananlara, söyleyenlere şahit olmayanımız var mı acaba?

ŞADAN KABA’NIN YAZISININ  DEVAMI İÇİN

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sayfa da51 sorgu var. 1,068 saniyede yüklendi.