En Yeni Dizi Magazin Haberleri

Yayında Olan Diziler

Tüm Günlük Diziler Burda

Siyah İnci Dizisi – Star Tv

Yedi Nesile Sesini Sevdiren İnsan

Dizi Magazin 17 Ocak, 14:00'de eklendi

Dublajda bir ekol yaratan, ‘Acı yok’ repliğini  hafızamıza kazıyan, yıllarca TV’deki karakterleri sevdiren sanatçı Sezai Aydın Türk dublaj sektöründeki en karakterli seslerden birisi.

Bir çok dizi ve tiyatro oyununda yer alan Sezai Aydın, bir çok karaktere de sesiyle can vermiştir. Sylvester Stollone’nin bir çok filminde Sezai Aydın’ın sesini duymuşuzdur. Fred Çakmaktaş olarak “Wilmaa ben geldim” ile çoğumuzun evine misafir olan Aydın, Ayı Yogi ile ise çocukların isimsiz kahramanı olmuştur. Shreek-3’de Eşek’e, Red Kit’deki Joe Daldon’a, Al Pacino’ya, Robin Williams’a, Cosby Ailesin’de Billl Cosby’ye sesiyle hayat vermiş olan Sezai Aydın, Atv’de yayınlanan “Yahşi Cazibe”’de ise “Ben hayatta üç şeyden nefret ederim” diyerek cümleye başlayan Kemal’in patronu ‘Hulusi’ karakteriyle karşımıza çıkıyor.

Seslendirmeye başlaması ile şöyle olmuştur. 1970 yılında televizyon henüz deneme yayını aşamasındayken, yayınlanan filmlerin seslendirmesi sadece İstanbul’da yapılırmış. Seslendirmesi biten film hava yolu ile Ankara’ya gönderilir ve burada yayına sokulurmuş. Kış aylarında uçakların kalkmaması, rötar yapması gibi nedenlerden dolayı, seslendirme işinin Ankara’da da yapılmasına karar verilmiş mekan olarak televizyon yayınlarının yapıldığı Mithatpaşa Caddesi’ndeki haber merkezine ait stüdyo ve dublaj sanatçıları olarak da yayın binasına komşu olan Mithatpaşa Tiyatrosu’nun sanatçıları seçilmiş.

Ankara’da seslendirilen ilk film, Türkçe’ye Bedava Dünya Gezisi adıyla çevrilen 13 bölümden oluşan 20 dakikalık bir Fransız dizisi olmuş. Yeni kurulan dublaj müdürlüğü tarafından bir dublaj prodüktörü görevlendirilmiş. seslendirme konusunda pek bilgi sahibi olmayan, toplam altı kişiden oluşan prodüktör ve sanatçılar deneme yanılma yolu ile bu işin altından kalkmışlar. Sezai Aydın da bu altı kişiden biriymiş. Kendisi bu işi yapanları seslendirme sanatçıları ve metin okuyanlar diye ikiye ayırır.

Sezai Aydın’a sorduk;

–          Meslek hayatın da kaçıncı yılınız?

–          43.yılıma girdim…

–          Bu güne kadar yaptığınız seslendirmelerde en sevdiğiniz karakter hangisiydi?

–          Aşkın Gücü filminde Robin Williams’ın canlandırdığı Chris Nielsen en çok hoşuma giden karakterdir.

–          Seslendirmek isteyip de yapamadığınız, içinizde kalan seslendirmek istediğiniz bir oyuncu kaldı mı?

–          İstediğim herkesi seslendirdim, kimse içimde kalmadı

Evren Kop

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sayfa da53 sorgu var. 2,064 saniyede yüklendi.
mersin bayan escort